Soyer’in Harmandalı mesaisi: İzmir'e temiz enerji geliyor

 • Haber Saati : 31 Mayıs 2019, Cuma 11:47:44 - 12 Ay önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin çevreci yatırımları arasında gösterilen ‘Harmandalı Katı Atık Depolama Alanı'ndaki Rehabilitasyon Çalışmaları’ için bilgilendirme yapıldı.

  İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in daveti üzerine kentteki basın kuruluşlarının temsilcileri proje alanında gerçekleşen inceleme gezisine katıldı.

  Ayrıca düzenlenen basın toplantısında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Soyer önemli açıklamalarda bulundu.

  Alanda gerçekleşecek yeni çalışmalar kapsamında, fiziksel ayırma tesisi kurulacağı belirtilirken yenilenebilir enerji üretim tesisinin de hizmet vereceği ifade edildi. Bu noktada; toplanacak evsel atıkların 96 bin hanenin elektrik enerji ihtiyacını karşılayacağı aktarıldı. Yılda yaklaşık 160.000 MW elektrik enerjisi üretileceğinin bilgisi verildi. Yıllık yaklaşık 80 milyon metreküp metan gazının bertaraf edileceği ve 25 bin metrekarelik alanın da ağaçlandırılacağı ifade edildi.

   

  96 BİN HANENİN İHTİYACI OLAN ELEKTRİĞİ ÜRETMEYE BAŞLIYORUZ
  Başkan Soyer toplantıda yaptığı konuşmada, “Gerçekten bir algı dünyasında yaşıyoruz. İzmir ile ilgili bir algı var. Nasıl oluştu bilmiyorum. ‘Bir vahşi depolama alanı var. Bu İzmir’i zehirliyor. Bu Türkiye’nin yüz karası’ deniyordu. Böyle bir algı vardı. Fakat işin aslının böyle olmadığı kısa süre içinde ortaya çıktı. 100 gün sonra yapılacak, denilen şeylerin tamamı hayata geçecek. 100 gün sonra biz burada elektrik üretmeye başlıyoruz. 100 gün sonra biz 96 bin hanenin ihtiyacı olan elektriği üretmeye başlıyoruz. Burası 100 gün sonra ekonomik ve ekolojik vahaya dönüyor. Bu algının yanlışlığı ve bir başka hikayenin burada yazılmakta olduğunu, bunun sonuna gelindiğini sizlerle paylaşmak için bu toplantıyı düzenledik. İzmir’e yeni bir enerji geliyor. Bu temiz, dışa bağımlılığımızı azaltan, hem de ucuz bir enerji. İzmir’in iftihar edeceği Türkiye’nin ikinci enerji üretim tesisi haline gelecek. Burada anlatılanların büyük bölümü gerçekleşmiş vaziyette. Bunlar 100 gün sonrasının altlığını oluşturan çalışmalar. Gerçekten İzmir’e yeni bir enerji geliyor. Bu enerji yaratılmış olan algının değişmesine de imkan verecek. İzmir gelecek nesillere bırakacağı çok önemli bir tesise kavuşmuş olacak. Çöpte ayrışmayı ödüllendireceğiz. Bu bir kültür programı. Bunu çok önemsiyoruz. Daha yayın bir temizlik sağlayacağız” dedi.

   

  BU TESİS SENEDE 10-12 MİLYON CİVARINDA BİR GELİR ELDE EDECEK
  İlk etapta belirlene biyogaz tesisi ve ekipmanlarla ilgili maliyetin 75-80 milyon TL olduğu rehabilitasyon ayağındaki maliyetin de yüklenici tarafından üstlendiği aktarıldı. Başkan Soyer, İzmir’de yıllardır yaşanan çöp tesisinin taşınması konusunda yaşanan tartışmaya ilişkin konuştu ve “En az 3 noktada daha bölgesel çöp toplama ve arıtma yerlerine ihtiyacımız var.  Yarımada, Gediz ve Yamanlar Bölgesi’nde ihtiyaç duyacağımızı düşünüyoruz. Yamanlar’dan vazgeçilip geçilmeyeceği meselesi kapasiteye göre belirlenecek. Onu 10 Eylül’den sonra göreceğiz. Biz bu tesisin kapasitesiyle ilgili görüş alacağız, karar vermedik. Şu an o noktada değiliz. Bu tesis senede 10-12 milyon civarında bir gelir elde edecek. En düşük gelir bu!” ifadelerini kullandı.

   

  İZMİR’İN EN BÜYÜK ENERJİ KAYNAĞI TUNÇ BAŞKAN
  Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise, “Çöp eskiden bir sorundu. Şimdi alternatif enerji kaynağı oldu. Ama İzmir’in en büyük enerji kaynağı Tunç Başkan… Harmandalı bölgesi yatırıma muhtaç, geliştirilme arzusunda bir yerdir. Çiğli’nin merkezi olabilecek bir yerdir. Buradan elde edilen gelirin bizim bölgemize harcanacağını biliyoruz. Çiğli Belediyesi’nin kaynakları kendine yetmiyor. İzmir Büyükşehir Belediyesi ile birlikte Çiğli’yi İzmir’in merkezi haline getirebiliriz. Sayenizde bundan sonra Çiğli’de, İzmir’de çöp kokusu çekmeyeceğiz” diye konuştu.  

   

  PROJE BİLGİLERİ
  LFG Enerji Üretim Tesisinin (Biyogaz Tesisi) faaliyete geçmesi ile birlikte yıllık yaklaşık olarak 80 Milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek yine yaklaşık 160 bin MW elektrik enerjisi üretilecek. Bu değer; 4 kişilik bir ailenin enerji tüketim miktarları (Elektrik Mühendisleri Odası verilerine göre) göz önüne alındığında 96 bin hanenin (TÜİK verileri baz alındığında) enerji ihtiyacını karşılayabilecek güce karşılık geliyor.

  Sözleşmenin imzalanmasından itibaren bugüne drenaj ve gaz toplama amacıyla yatay ve dikey çeşitli kesitlerde 21 bin metre biyogaz toplama ve iletim hattı döşendi. Proje devreye alınıncaya kadar döşenen boru miktarı 40 bin metreye ulaşacak.

  "FİZİKİ AYIRMA TESİSİ" İLE "SIFIR ATIK"
  Yine rehabilitasyon projesinin kazanımlarından ve ayrılmaz bir parçası niteliğinde olan Fiziksel Ayırma Tesisi’nin süreç içerisinde kurulup faaliyete geçmesi ile birlikte öncelikle sıfır atık projesine uygun bir çalışma tesis edilecek. Biyogaz tesisinin enerji verimliliği de artacak. Geri kazanılabilir atıklar değerlendirilerek ekonomiye kazandırılacak. Daha temiz ve daha sağlıklı bir çevre ile birlikte ülke ekonomisine büyük yarar sağlanacak.

   

  EKOLOJİK EĞİTİM MERKEZİ OLACAK
  Saha bir yandan rekreasyon ihtiyacına cevap verirken bir yandan da pilot ölçekte sera ve tarımsal faaliyetler ile sıfır atık uygulamaları kapsamında atıkların ayrı toplanması, geri dönüşümü, yenilenebilir enerji ve benzeri çevresel konularda öğrencilerin eğitim merkezi odağı haline dönüşerek öğrencilerin ve ilgililerin ziyaretine açılacak.

  PROJE İZMİR’E NELER KAZANDIRACAK?
  -Koku, çevresel kirlilik ve kirletici gazların salınımı bitecek. Çöp sorun olmaktan çıkıp, ekonomik ve ekolojik değere dönüşecek.

  -Biyogaz tesisinin ve rehabilitasyonun ayrılmaz bir bütünü niteliğinde tamamen kapalı bir alanda kurulacak Fiziksel Ayırma Tesisi ile ülke ekonomisine katkı sağlanacak.

  - Atığın içerisinde bulunan plastik poşetler ve benzeriuçuşan maddeler de fiziksel ayırma tesisinde ayrıştırılacağı için katı atık sahasının çevresi veHarmandalı bölgesinin daha temiz olması sağlanacak.

  - Sahada oluşan metan gazı toplanarak motorlarda yakılacak. Bu sayede hem sahada oluşan koku ve kirletici gazların salınımı giderilecek hem de elektrik enerjisi üretilecek. LFG Enerji Üretim Tesisinde yıllık yaklaşık olarak 80 milyon metreküp metan gazı bertaraf edilerek yılda yaklaşık 160 bin MW elektrik enerjisi üretilmesi planlanıyor.

  - Karbondioksitten 21 kat daha fazla kirletici etkisi olan metan gazının hem yüksek sera gazı çarpan etkisi ile atmosfere salınması engellenecek. Böylelikle iklim değişikliği ile ilgili mücadelede önemli bir adım atılmış olacak.

  - Sahanın depolamaya kapatılan kısımları rehabilite edilerek ağaçlandırma ve bitkilendirme çalışmaları ile İzmir yemyeşil bir vadi kazanacak


Bu Haberin Manseti :

Soyer’in Harmandalı mesaisi: İzmir'e temiz enerji geliyor
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim