Soyer’in Kültürpark’taki yeni yol haritası belli oldu!

 • Haber Saati : 30 Kasım 2019, Cumartesi 12:24:24 - 1 Yıl önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kasım ayının başında Kültürpark içindeki 9 yapının ‘fuzuli işgalci’ konumundaki kiracılarını tahliye etmeye başladı.

  Yapılardaki yasadışı eklentiler de ortadan kaldırılırken Lunapark dışında tüm binaların boşaltımı büyük ölçüde tamamlandı. Yeni süreçte Kültürpark içinde nasıl bir uygulamaya gidileceği ve tahliyesi yapılan binaların hangi amaçla kullanılacağı merak ediliyordu.

  Sivil toplum örgütlerinin temsilcileriyle, kültür ve sanat camiasından isimlerle zaman zaman bir araya gelen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yeni proje hakkında bilgiler verdiği aktarıldı. Soyer’in bu mini zirvelerde, “Kültürpark’ta bütün tahliyeleri bitirdik. Onların hepsini butik müze yapacağız. Popüler kültür, sağlık, gibi İzmir’in köklerinden beslenen müzeler yapacağız. Kültürpark hem sergi alanı hem müze olarak düşünülebilir. Biz buna kafa yoruyoruz” ifadelerini kullandığı belirtildi.  

  BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ’NDEN YAPILAN AÇIKLAMA
  İzmir Büyükşehir Belediyesi tahliyelere başladığı dönemde şu açıklamayı yapmıştı: İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kültürpark içindeki, aralarında lunapark, Golf, su bisikleti işletmesi, Ada, Göl ve Kübana gazinoları ile Açık Hava Tiyatrosu içindeki satış büfesi için 2016 yılında başlatılan tahliye süreci, kiracıların belediyenin kararına karşı açtıkları idari işlemin iptali ve yürütmeyi durdurma talepli davaların belediye lehine sonuçlanmasıyla hız kazandı. 25 Ekim 2019 tarihinde fuzuli işgalci konumundaki kiracılara tahliye işlemlerini kendileri yapmaları için süre veren Büyükşehir Belediyesi, 31 Ekim'de de söz konusu işletmelerin tahliye işlemlerini gerçekleştirip gerçekleştirmediğini denetledi. İşletmelerin, binaları tamamen boşaltmayıp, büyük ölçüde tahliye ettikleri belirlendi ve işletme sahiplerine süreci bir an önce tamamlamaları uyarısında bulunuldu. Tahliye edilmesi gereken işletmeler arasında bulunan İzmir Sanat’taki kafeterya ise tahliye işlemini kendisi gerçekleştirerek tamamladı.

  BİNALAR YIKILMAYACAK
  İzmir Büyükşehir Belediyesi, kiracıların tahliyesinin ardından söz konusu yapıların yasadışı eklentilerini, İzmir Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu kararı doğrultusunda kaldıracak ve binaları aslına uygun hale getirecek. İşletmelerin tasfiyesinin ardından simge yapılar yıkılmayacak, tekrar kiraya da verilmeyerek Kültürpark'ın kimlik ve karakterine uygun işletme ve faaliyetlerine devam edecek.

  egedesonsöz Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim