SP İzmir’den; Sürpriz yapabiliriz

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 14:22:45 - 6 Yıl önce eklendi.
Genel seçimler öncesinde tüm siyasi partiler çalışmalarına iyice hız kazandırdı.

  7 Haziran 2015 Genel Seçimlerine Büyük Birlik Partisi’yle (BBP) ittifak yaparak girme kararı alan Saadet Partisi’nin İzmir İl Başkanı İsmail Öztürk, Egedesonsöz’e çarpıcı açıklamalarda bulundu.
   
  Partisinin seçim çalışmalarına ve aday belirleme yöntemlerine ilişkin konuşan Öztürk birleşme kararına açıklık getirdi. Ayrıca AK Parti’den ayrıldıkları noktalara değinen Öztürk,“ Onlar faizli sistemi savunuyor, biz faiz ödemeyiz” dedi.  Öztürk AK Parti ve CHP’yi ‘horoz dövüşü yapıyorlar’ diyerek de eleştirdi.   
   
  1 MAYIS’TA İZMİR’E TANITACAĞIZ
   
  Milletvekili adaylarını 1 Mayıs’ta yapılacak tanıtım toplantısıyla İzmir’e duyuracaklarını söyleyen Öztürk, “Bizim tüm arkadaşlarımız birer adaydır. İstişare yaptık. Tabandaki ilçe başkanlarımızın, yönetimimizin, görüşlerini aldık, il yönetiminde konuştuk, genel merkeze gittik, merkez yoklamasıyla karar verildi. Büyük ölçüde teşkilatımızın istediği isimler aday oldu. Her zaman da böyle oluyor” dedi. 
   
   
  BAHÇELİ RIZA GÖSTERMEDİ
   
  Partisinin BBP ile ittifak kararı almasına hakkında konuşan Öztürk, ideal olarak MHP, BBP ve kendilerini gördüklerini fakat MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin buna rıza göstermediğini belirtti. Öztürk ayrıca geçmişte partisinin yapmış olduğu birleşmelerden örnekler verdi. Öztürk, “7 Haziran seçimleri yüzde 10 barajı meselesinde diğer siyasi partileri olduğu gibi bizi de ittifaka itti. Tüm partilerle görüştük. Hepsiyle birlik yapabiliriz mesajı verdik, ayrım yapmadık. Biz ideal olarak MHP, BBP ve Saadet olarak düşünüyorduk ama Bahçeli razı olmadı. Daha önce de bizim ittifaklarımız oldu. Bu sefer de hayırlısı olsun.  Çatışma ortamının ortadan kalkmasından yanayız. Geçmişte Erbakan hocamız bu birlikteliklerin örneklerini verdi. O zamanlar tüm siyasi partilerle çalıştık. Türkeş’le, Ecevit’le, Demirel’le çalıştık. Büyük hizmetler yaptık. Ağır sanayi hamleleri yaptık. 170 fabrikanın temelleri atıldı. Siz yapamazsınız dediler. Biz yaptık. Onun için 4 partimizi kapattılar” diye konuştu.
   
  AK PARTİ FAİZLİ SİSTEMİ SAVUNUYOR
   
  AK Parti’den ayrıldıkları noktalar olduğunu ifade eden Öztürk eleştirisini faiz üzerinden yaptı.  Öztürk, “Gidilmesi gereken hedef var. Buradan taviz veremeyiz. Sen haktan yana mısın? Zulümden yana mısın?  Güçlüden yana mısın? Mazlumdan yana mısın? Biz burada tercihimizi yaparız. Kapitalist, sosyalist, faşist sistemlerin hiçbiri insanlığa hayır getirmiyor. Biz buna inanıyoruz. Bu sistemler insanlığı mahvettiler. AK Parti’den bunlardan dolayı ayrılıyoruz. Faizli sistemi savunuyor. Biz faizsiz istiyoruz. Onlar Derviş’in programını uyguluyor. CHP’yle horoz dövüşü yapıyorlar ama sonuçta al birini vur ötekine. Sonuç aynı. İktidara gelirken hocamızı biz cumhurbaşkanı falan yapacağız dediler ama sonra hiç de öyle olmadı” dedi.
   
  BİZE KİMSE ‘KAYNAK NEREDE?’ DİYE SORAMAZ
   
  Partilerin çok tartışma yaratan seçim vaatleri meselesine de değinen Öztürk, “Bizim genel başkanımızın dediği gibi asgari ücretten vergiyi kaldırıyoruz. Faiz meselesi de ortadan kalktıktan sonra bize kimse ‘Kaynak nerede?’ diye soramaz. Biz bunu Refah-Yol döneminde ispat ettik. Bir lira vergi koymadık, bir lira zam yapmadık, dışarıdan bir lira borç almadık hocamız ekonomik paketlerle 30 milyar dolar kaynak buldu. Bir dönem daha kalmış olsaydı israfı önleyince 100 milyar dolar kaynak oluşacaktı. Vaatlerimizin gerçekleşip gerçekleşmeyeceği yönünde bir tereddüdümüz yok. Bizim inancımıza göre şu an emeklinin maaşının en az 2 bin 500 lira olması lazım” ifadelerini kullandı.
   
  BİZ FAİZ ÖDEMEYİZ
   
  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun vaatlerine ilişkin de konuşan Öztürk “ Gerçekleştirebilirse niye olmasın? Ama kendisi ‘Faiz ödeyeceğim’ diyor. Bu Derviş modelidir. Bu model seni faizden kurtarmaz ki. Biz faiz falan ödemeyiz. Bugüne kadar aldıkları yeter.  ‘Borcunuzun aslı budur, alın faiz-maiz ödemiyoruz’ diyeceğiz. Ne haliniz varsa görün diyeceğiz.  Biz çünkü çadır devleti değiliz” dedi.
   
  ÖNCELİK AHLAK VE MANEVİYAT
   
  Partisinin hassas olduğu noktaları ekonomi temelli faize karşı olarak belirten Öztürk ayrıca temel öncelik olarak ahlak ve maneviyatı ilke edindiklerini ifade etti. Öztürk, “İnsanları altınla donatsanız da ahlaksızlığın önüne geçemeyebilirsiniz. İnsanların başına bir polis de dikemezsiniz. Kıbrıs’a gidin milliliklerini kaybetmişler, İngilizleşmişler. Yumuşak lokma haline gelmiş. Biz bunu daha önceden Rauf Denktaş’a söyledik; ‘Bak buralara imam hatip okulları açmazsan buralar maneviyat yönünden zayıflar’ dedik. Gençlerimize tarihimizi, özümüzü anlatmazsak yabancılaşır sonra vatanı savunacak adam bulamazsın.  İmansız bir insanı şehit olmaya nasıl gönderirsin? Bütün hayatı dünya olan bir adamın bana göre de ölmesinin bir anlamı yok” diye konuştu.
   
  OY ORANIMIZ YÜZDE 7 BUÇUK
   
  Öztürk ayrıca seçim sonuçlarına ilişkin partisinin hedeflerinden de bahsetti. Öztürk şunları söyledi: Türkiye genelinde en son yapılan anketlerde yüzde 7 buçuk ve 8 arasında netice alıyoruz. Bu, ittifaktan önceydi, şimdi bu tanıtımla beraber daha da artacak. Çok rahat şekilde barajı aşacağımız gibi Refah dönemindeki gibi bir sürpriz yapabiliriz. Biz o dönemde İzmir’den 2 milletvekili çıkarmıştık. Şimdi de tüm milletvekillerini almak istiyoruz. Yüzde hesabı yapmıyoruz. Biz tüm partilere karşı rakibiz. Bu sistemi uyguladıkları sürece hiçbirinin insanlığa fayda getireceğini inanmıyoruz. Geminin rotasını değiştirmek lazım… Tezgah Amerikan bezi dokuyorsa tezgahtarın kim olduğunun önemi yok. Başka türlü kölelikten kurtulamayız. Amerika’nın 14 trilyon dolar borcu var. Bu şu demek; ‘Dünya çalışıyor Amerika yiyor’


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim