Suudi Arabistan kabinesinde radikal değişim

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 17:05:55 - 6 Yıl önce eklendi.
Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz, ülkesinde bir ilke imza attı.

  Kral Selman, üvey kardeşi Veliaht Prens Mukrin bin Abdulaziz’i görevden alarak, yerine İkinci Veliaht ve İçişleri Bakanı Prens Muhammed bin Nayif bin Abdulaziz’i atadı. Prens Muhammed bin Nayif, Kral Selman’ın beklenmeyen kabine değişikliğinin ardından yeni veliaht prens oldu. Böylelikle ülkede ilk kez veliahtlık Kral Abdulaziz’in oğullarından torunlarına geçmiş oldu. Bölgesel rakibi İran’a karşı daha güçlü bir dış politika izlenmesini isteyen Kral Selman’ın, yaptığı kabine değişiklikleriyle selefi Kral Abdullah’ın dönemini kapattığı yorumu yapıldı.
  Öte yandan Kral Selman’ın 30 yaşındaki oğlu Prens Muhammed bin Selman da Muhammed bin Nayif’in yerine ikinci veliaht olarak atandı.
  AP: TERÖRLE MÜCADELE ÇARI
  Associated Press Kral Selman’ın yeni halefi ilan edilen Muhammed bin Nayif’in (55), uluslararası alanda Suudi Arabistan’ın “terörle mücadele çarı” olarak tanındığına dikkat çekti.
  Savunma bakanlığı görevini sürdürecek olan Prens Muhammed bin Selman ile Suudi Arabistan’ın kurucusu Kral Abdülaziz’in torunlarından olan Prens Muhammed bin Nayif’in taht hiyerarşisinde yükselmeleri, Suudi Krallığı’nda ilk kez yeni bir kuşağın öne geçtiğine işaret ediyor.
  Muhammed bin Nayif’in veliaht prensliğe atanmasının, yakın ilişkiler içinde olduğu ABD tarafından memnuniyetle karşılanması bekleniyor.
  Kral Selman, Ocak ayında üvey kardeşi Kral Abdullah bin Abdülaziz’in ölümünün ardından tahta geçmişti. BBC; Kral Selman’ın, yaptığı kabine değişiklikleriyle Kral Abdullah dönemini kapattığı yorumunu yaptı.
  WIKILEAKS’DA ADI GEÇMİŞTİ
  Wikileaks belgesinde Muhammed Bin Nayif , ‘İran’a karşı tavizsiz’ olarak anılıyor ve ‘İran’la bir savaş durumunda’ Suudi Arabistan’ın alt yapısını korumak konusunda Amerikan yetkililere danışmaktan yana olduğuna dikkat çekiliyor.
  FEYSAL DA GİTTİ
  Suudi Arabistan yönetiminde yapılan bir diğer değişiklik ise 1975’te göreve gelen ve dünyanın en uzun süre görev yapan dışişleri bakanı olan Suud el-Feysal’ın yerine, Suudi Arabistan’ın Washington büyükelçiliğini yapan ve Kraliyet ailesinden olmayan Adil el-Cubeyr’in atanması oldu. Feysal’ın sağlık sorunları nedeniyle görevinden ayrılmak istediği belirtildi.
  Kabinede sağlık bakanlığı’na Halid bin Abdulaziz el-Falih’in, Çalışma Bakanı Adil Fakih’in yerine Mufric el-Hikbani’nin, Ekonomi ve Planlama Bakanı Muhammed el-Casir’in yerine de Adil Fakih’in getirildiği açıklandı. Hamed es-Suveylim de Kraliyet Divanı Başkanı olarak atandı.
  Suudi Arabistan’da taht, Kral Abdülaziz’in 1953 yılında ölmesinden bu yana oğulları arasında değişiyor. Veliaht prens ve ikinci veliaht prensler ise Abdülaziz’in torunları arasından seçiliyor.
  PRENS MUHAMMED BİN NAYİF KİMDİR?
  55 yaşındaki Prens Muhammed bin Nayif, Kral Selman’ın yeğeni. Prens Muhammed bin Nayif aynı zamanda İçişleri Bakanı ve Güvenlik ve Siyasal İşler Konseyi Başkanı. 
  Prens Muhammed, Suudi Arabistan’daki birçok hanedan üyesi gibi eğitimini ABD’de tamamladı. Portland’daki Lewis&Clark Koleji’nde dersler alan Muhammed FBI’ın düzenlediği güvenlik eğitimlerine katıldı, daha sonra ise Scotland Yard’da anti-terör birimlerinde eğitim aldı.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim