http://www.menemen.bel.tr/index2.asp

Tunç Soyer farkındalık için tekerlekli sandalyeyle gezdi

 • Haber Saati : 09 Mart 2019, Cumartesi 12:59:48 - 3 Ay önce eklendi.
Millet İttifakı'nın İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Tunç Soyer, tekerlekli sandalyeye binerek Gündoğdu Meydanı’na geldi ve basın mensuplarına açıklamalarda bulundu.

  Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Soyer daha sonra ise tekerlekli sandalyeyle engelli vatandaşlarla birlikte meydanda dans etti.

  BÜYÜKŞEHİR OLARAK ÜZERİMİZE DÜŞENİ DAHA FAZLA YAPACAĞIZ

  Bu etkinlikle engelliler konusunda farkındalık yaratmayı amaçladığını söyleyen Soyer, “Güzel bir İzmir sabahından güzel olmayan anılarla güne başlıyoruz. Yaklaşık 1 saatte yapmaya çalıştığımız şey, aslında İzmir’de yaşayan engelli kardeşlerimizin güzel İzmir’de yaşarken karşılaştığı sorunlar, dertler, sıkıntılarla ilgili bir farkındalık yaratmaktı. O sorunları yakından tespit etmek hem de bu yaşanan sorunlarla ilgili olarak tüm İzmirliyi haberdar etmek ve farkındalıklarını sağlamak. Engelli hakkı sadece hayırseverlik meselesi değil. Engellilerimizin hakları var. Bu şehirde yaşarken, kullanmaları gereken, sahip oldukları hakları var. Biz o hakları en uygun şekilde kullanmalarını mümkün kılmak zorundayız. Biz Büyükşehir Belediyesi olarak bundan sonra üzerimize düşeni daha fazla yapacağız” diye konuştu.

  HERKESİN BU FARKINDALIĞA SAHİP OLMASI LAZIM

  Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu takdirde engelliler noktasında hem farkındalığı arttırmak hem de kentte engelsiz yaşamı mümkün kılmak için emek harcayacaklarını söyleyen Soyer, “Eğer nasip olur da Büyükşehir Belediye Başkanı seçilirsek, hem bu farkındalığı arttıracağız hem de burada engelsiz yaşamı mümkün kılmak için daha çok emek vereceğiz. Otuz ilçemizdeki engelsiz birimlerini, engelliler ile birlikte yürütülen çalışmaları mutlaka daha da güçlendireceğiz. Bu şehirde yaşarken onlarında gurur duymalarını, mutlu olmalarını sağlayacağız. Bunlar, gerçekten mümkün... Küçük dokunuşlar ile düzeltilebilecek şeyler... Ama asıl mesele, İzmir’de yaşayan herkesin bu farkındalığa sahip olması lazım. Herkesin, engellilerin kentte, mazur kaldığı sıkıntılardan haberdar olması lazım. Bu, Büyükşehir’e de değişimi daha iyi yapması için fırsat verecektir. Ben inanıyorum, engelli kardeşlerimizin yüzleri daha çok gülecek. Onların bu şehirde daha mutlu ve huzurlu yaşadığını görmek bizi de çok gururlandıracak” ifadelerini kullandı.

  İZMİR ENGELLİLER İÇİN DE GÜZEL BİR ŞEHİR OLMALI

  Soyer esprili bir dille, görme Engell olan Yusuf  AK ile ilgili, “Bu arada Yusuf kardeşim engelliler konusunda bana taahhütname imzalamam için baskı yapıyor.13 Mart’ta bir manifestosu var. Başa çıkılacak gibi değil” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü: Gerçekten bu konuda tüm içtenliğimizle emek vereceğimizi söylüyorum. Sonuç itibariyle İzmir’in engelliler için de güzel bir şehir olmalı” diye kaydetti.

  BİR GÜN HERKESİN ENGELLİ OLABİLECEĞİNİ AKLIMIZDAN ÇIKARMAMALIYIZ

  “Lozan’dan Gündoğdu’ya kadar tekerlekli sandalye ile geldini, neler gibi zorluklarla karşılaştınız” sorusunu yanıtlayan Soyer, “Aslında bu sadece İzmir ile ilgili değil. Tüm memleketimiz için söyleyebilirim; Bu konuda bir duyarsızlık var. Bu konuda yapılan çalışmalar gerçekten yetersiz. Yollara çekilen sarı şeritler, kaldırımlara yapılan rampalar mış gibi yapmak... Oradaki kriterler net aslında. Bu kriterle uygunmuş gibi yaptığınızda belki kendi görevinizi yaptığınızı düşünüyorsunuz ama bir işe yaramıyor, insanların hayatını kolaylaştıran bir iş olmaktan çıkıyor. Özellike dediğim gibi bu sadece İzmir ile ilgili değil. Türkiye’nin genelinde engelliler ile ilgili duyarlılığı, farkındalığı  arttırmak zorundayız. Bir gün herkesin engelli olabileceğini aklımızdan çıkarmamamız lazım” dedi.

  İZMİRLİLER HEM BİLİNÇLİ HEM VİCDANLI

  Soyer, “Tekerlekli sandalye ile buraya gelirken yoruldunuz mu” sorusuna ise şu yanıtı verdi: Gerçekten yorucu kolay değil. Bu konuda yapacaklarımızı bütün İzmirliler ile birlikte yapacağız. Ben İzmirlilerin hem vicdanlı hem bilinçli olduğunu çok iyi biliyorum. İzmirliler ile beraber engelliler için çok daha yaşanılabilir bir kent yaratacağız. Buna tüm kalbimle inanıyorum.”

  Açıklamalarının ardından Gündoğdu Meydanı'nda engelli dans grubunun gösterisini izleyen Soyer, ardından, engelli grup ile birlikte tekerlekli sandalyede dans etti.


Bu Haberin Manseti :

Tunç Soyer farkındalık için tekerlekli sandalyeyle gezdi
Bugun Atilan Mansetleri Gormek icin TIKLAYINIZ


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim