''Türk Dizileri 75 Ülkede 400 Milyon İzleyiciye Ulaştı''

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 15:54:23 - 6 Yıl önce eklendi.
Ekonomi Bakanlığı Serbest Bölgeler ve Yurtdışı Hizmetler Genel Müdürü Uğur Öztürk, Türk dizilerinin yaklaşık 75 ülkede 400 milyon izleyiciye ulaştığını söyledi.

  Dizi satışlarından elde edilen gelirin 200 milyon dolara yaklaştığını belirten Öztürk, "Her sezon yaklaşık 50-70 yeni dizi yayına giriyor. Türk dizileri Orta Doğu'dan Balkanlar'a, Afrika'dan Orta Asya ve Uzak Doğuya kadar 3 kıtada gösterilmekte. Dizilerimizin senaryo ve çekim kalitesi ile oyuncularının ustalığı pek çok ülkede takdirle karşılanmakta." dedi.
   
  Adana Ticaret Odası'nın (ATO) Sheraton Otel'de düzenlendiği "Dünyada ve Türkiye'de Hizmet Sektörünün Yeri Ve Çukurova'nın Potansiyeli Çalıştayı'na konuşmacı olarak katılan Öztürk, film ve televizyon sektörünün ülke ekonomisindeki payını artırdığını kaydetti.
   
  Amerikan Film Derneği'nin raporuna göre, 2014 yılında dünya çapında vizyona giren filmlerin gişe hasılatının 2013 yılına oranla yüzde 1 artarak 36,4 milyar dolara ulaştığını açıklayan Öztürk, söz konusu hasılatın 10,4 milyar doları, 2013 yılına nazaran yüzde 5 oranındaki düşüşle ABD ile Kanada'da elde ettiğini vurguladı. Diğer ülkelerde elde edilen hasılatın tutarının 2013 yılına nazaran yüzde 4 oranındaki artışla 26 milyar dolar olarak gerçekleştiğini ifade eden Öztürk, Asya-Pasifik Bölgesi'nin gişe hasılatı bakımından 12,4 milyar dolar ile yüzde 12 oranında gelişme kaydettiğini anlatı.
   
  Avrupa-Orta Doğu ve Afrika Bölgesi'ndeki hasılatın ise İngiltere ve Almanya'daki gerileme neticesinde yüzde 3 oranında azalarak 10,6 milyar dolar düzeyinde kaldığını aktaran Öztürk, "Bu rapora göre ülkemiz, 2014 yılında elde edilen 300 milyon dolarlık hasılat ile bir önceki yıla nazaran bir sıra ilerleyerek 15. sırada yer almıştır. 2 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaştığı öngörülen sektörde son yıllarda gerçekleştirilen dünya standartlarındaki yapımlar ve yönetmelerimizin, oyuncularımızın ve filmlerimizin aldığı uluslararası ödüller, bu başarıların en önemli göstergelerini oluşturmaktadır. Bu çerçevede, destek programımız kapsamında film ve dizi sektörüne rapor, yurt dışı tanıtım ve pazara giriş, organizasyon, arama motoru, ticaret ve alım heyetleri desteklerinin yanı sıra "Türk malı" imajının filmler aracılığıyla güçlendirilmesine yönelik reklam desteği sağlıyoruz." diye konuştu.
   
  Sektörde yer alan kuruluşlarının değerlendirmelerine göre yazılım ihracatının 2013 yılında 690 milyon dolar, 2014 yılında ise 1 milyar dolar seviyesine ulaştığını bildiren Öztürk, şöyle devam etti: "Ülkemiz son yıllarda bilgisayar oyunu alanında da iddiasını ortaya koymaktadır. Dünya bilgisayar oyun pazarı 110 milyar dolar seviyesinde olduğu ve son dönemde yıllık olarak yaklaşık yüzde 20'lik bir büyüme hızına sahip olduğu bilinmektedir. Dünyada aktif olarak 1 milyar oyuncunun mevcut olduğu tahmin edilmekte. Bu sayı sektörün büyüklüğünün ve potansiyelinin görülmesi açısından önemlidir. 2023 yılı için hedefimiz ise yazılım ihracatımızı 10 milyar dolara çıkarmaktır. Oyun şirketlerimizin geliştirdiği mobil oyunların ve uygulamaların yurt dışında pazarlanmasını sağlamak üzere şirketlerimize bilgisayar oyunu ve bilgisayar uygulaması destekleri sunulmaktadır. Bu doğrultuda bilişim şirketlerimiz yıllık 1,1 milyon dolar, işbirliği kuruluşlarımız ve teknokentlerimiz ise 2,1 milyon dolar tutarında destekten yararlanabilecek."


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim