Türkiye’de Medya Baskı Altında

 • Haber Saati : 03 Mayıs 2015, Pazar 16:14:08 - 6 Yıl önce eklendi.
Dünya Basın Özgürlüğü Günü'nde bir açıklama yapan Yeşiller Partisi, Türkiye'de demokrasinin ve açık toplumunun en önemli araçlarından olan medyanın baskı altında olduğunu bildirdi.

  Yeşiller partisi, gazetecilerin Türk hükümeti tarafından sürekli tehdit olarak öne sürüldüklerini ve görevlerini yerine getiremediklerini ifade etti.
   
  Türkiye'de gazetecilerin tutuklu ve baskı altında olduğuna dikkati çeken Yeşiller Partisi, medyaya baskının endişe verici boyutta olduğunu belirtti. Dünya Basın Özgürlüğü nedeniyle Yeşiller Partisi adına açıklama yapan Medya Sözcüsü Tabea Rößner ve Dış Politika Sözcüsü Omid Nouripour, Türkiye'de medyaya sansürün günlük yaşamın bir parçası olduğunu ifade etti.
   
  "Sınır Tanımayan Gazeteciler'in raporuna göre gazetecilere yönelik 117 açıktan tehdit ve saldırı gerçekleşti. Gezi olayları sırasında haber yapmaya çalışan gazetecilere yönelik şiddet girişimlerine hala bugüne kadar ceza takip işlemi gerçekleştirilmedi. Bu takipsizlik, devamlı olarak gazetecilere yönelik şiddet eylemlerinin önünü açıyor. Devamlı olarak Türk hükümeti tarafından tehdit olarak öne sürülüyorlar. Uluslararası toplum ve Federal Almanya hükümeti Erdoğan üzerindeki baskıyı ciddi şekilde artırmalıdır. Maalesef bu zamana kadar açıktan kamuoyu önünde eleştirilmedi." ifadelerini kullanan Yeşiller Partisi, medya mensuplarının Türkiye'de neredeyse her gün iktidar ve güç sahipleri tarafından hakarete uğradığına dikkati çekti.
   
  ULUSLARARASI TOPLUM BASKIYI ARTIRMALI
   
  Gazetecileri Koruma Komitesi (CPJ) verilerine göre geçtiğimiz yıllarda dünyanın hiçbir yerinde olmadığı kadar Türkiye'de gazetecilerin tutuklandığını belirten Yeşiller, "Hükümetin kabul ettiği güvenlik yasası medya üzerindeki baskıyı daha da artıracak. Sansür Türkiye'de günlük yaşamın bir parçası oldu. Geçtiğimiz 2014 Eylül ayında hükümetin yeni internet yasası ise internet sayfalarının mahkeme kararı olmadan kapatılabilmesini öngörüyor. Şu sıralar Türkiye'de 40 bine yakın internet sayfasına erişim engellenmiş durumda. Google'nin açıklamasına göre dünyada Türkiye kadar içerik silinmesini talep eden başka bir ülke yok. Bu yıl Nisan ayında da ülke genelinde Twitter, Youtube ve Facebook'a erişim engellendi." eleştirisini dile getirdi.
   
  Uluslararası toplumun Türkiye'de şu anda tutuklu gazetecilerin özgürlüklerine kavuşmaları için Erdoğan ve hükümeti üzerinde baskıyı artırmaları çağrısı yapan Yeşiller Partisi, "Alman hükümeti de Türkiye'de erozyona uğratılan basın özgürlüğüne karşı kamuoyu önünde ve diplomatik kanallarla harekete geçmeli. Gazeteciler yönelik şiddet eylemlerinin ceza takip işlemlerinin yapılması için çalışmalı. Özgür olmayan basın aynı zamanda bütün toplumun özgürlüğünü tehdit ediyor. Medya ancak özgürce ve engellenmeden işini yaparsa toplumda bağımsız bir siyasi fikir oluşur." vurgusu yaptı.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim