Üç fidan Bayraklı'da anıldı

 • Haber Saati : 07 Mayıs 2015, Perşembe 09:37:50 - 4 Yıl önce eklendi.
Bayraklı Belediyesi katledilişlerinin 43. yıldönümünde Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ı türkülerle andı.

  Anma törenine Adana'dan misafir olarak gelen Mahir Çayan'ın Halası Kifayet Ana'nın yazdığı şiiri duygu dolu anlar yaşanmasına neden oldu.
   
  Üç fidanı anma programı Yamanlar'da Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan'ın heykellerinin önünde saygı duruşuyla başladı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ ve vatandaşlar ellerindeki karanfilleri heykele bıraktı. Anma programı daha sonra Nazım Hikmet Rekreasyon alanında devam etti.
   
  ÇAYAN'IN HALASI ŞİİR OKUDU
  Adana'dan misafir olarak gelen Mahir Çayan'ın Halası Kifayet Ana anma programında konuştu. Ana, "Ben de bir şehit annesiyim. Bir oğlumu şehit ettiler. Oğlumun biri 11 yıl biri 20 yıl içeride yattı.Ve bir kızım İşkenceler gördü, hasta oldu. Ama bu bileğimi kimse bükemedi. Başımı önüme kimse eğdirmedi. Şehit oğluma yazdığım bir şiirim var. Evimi bastıklarında hiçbir şey bulamadılar, bir tek onu aldılar gittiler. Ona yazdığım ilk şiiri okumak istiyorum" diyerek şiirini seslendirdi. Ana'nın okuduğu geceye katılanlar tarafından büyük alkış topladı.
   
  TEK TEK İSİMLERİ OKUDU
  Daha sonra İzmir 68liler platformu Başkanı Okan Yüksel söz aldı.  Yüksel,  "Merhaba Deniz Gezmiş burada mı? Hüseyin İnan, Yusuf Aslan, Mahir Çayan, Ulaş Bardakçı, İbrahim Kaypakkaya, Erdal Eren, Ali İsmail Korkmaz ve Berkin Elvan burda mı" dedi.
   
  YAŞASIN TAM BAĞIMSIZ TÜRKİYE
  Üç fidanı anma gecesinde son olarak Başkan Karabağ söz aldı. "Başta Kifayet anne olmak üzere burada bulunan sevgili konuklar, sevgili yamanlar halkı devrimciler ilericiler yurtsever sevgili dostlarım hepimizi saygıyla selamlıyorum, hoşgeldiniz" diyerek sözlerine başlayan Karabağ,
  "Bugün Denizleri anıyoruz. Heykellerini yapmıştık.  Denizle ilgili birkaç noktayı size hatırlatmak istiyorum. Sevgili Deniz Gezmiş idam sehpasını tekmelemeden önce 'yaşasın tam bağımsız Türkiye' diye bağırmış ve 'yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği' demiştir. "Yaşasın Türkiye Cumhuriyeti, Yaşasın Kürdistan Cumhuriyeti' dememiştir" diye konuştu.
   
  GEZMİŞ'TEN ÖRNEK VERDİ
  Başkan Karabağ sözlerine şöyle devam etti:
  "Ben Deniz'in ne demek istediğini mahkemeden kullandığı şu üç cümleyle burada sizlere paylaşmak istiyorum. Mahkemede ifade veriyor sevgili Deniz ve şunları söylüyor: 'Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisi kararında ve Misakı Millide şu vardır. Misakı Milli sınırları içinde iki kardeş kavim yaşar. Türk ve Kürt kavimi yaşamaktadır. Birinci Türkiye Büyük Millet Meclisinin kararı böyledir. Bunu kabul etmek bölücülük değildir. Bu iki kardeş unsur birinci kurtuluş savaşını müştereken başarmıştı. İstiklal savaşından bahsediyor. Güney cephesinde düşmanla omuz omuza savaşmışlardır. Buna ikisine birden Türkiye Halkı denir. Ve bu iki kardeş unsur ikinci bağımsızlık savaşını da müştereken başaracaklardır' Deniz devam ediyor, 'Türkiye'nin bağımsızlığından başka hiçbir şey istemedik. Ve hayatımızı bu yola koyduk. Varlığımızı Türkiye halkına armağan ettik' Bunu özellikle Kürt kökenli arkadaşlarıma ifade ediyorum, saygılar sunuyorum" dedi.
   
  TÜRKÜLER ÜÇ FİDAN İÇİN
  Karabağ'ın konuşmasının ardından ilk olarak sahneyi Mustafa Özenç aldı. Daha sonra da Efe Mete Aydemir çıktı. Aydemir ve Özenç söyledikleri Türkülerle üç fidanı andı. 


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim