Urla’da enginar bayramı

 • Haber Saati : 02 Mayıs 2015, Cumartesi 18:15:23 - 6 Yıl önce eklendi.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Urla Belediyesi ve İzmir Ekonomi Üniversitesi işbirliği ile düzenlenen "1. Urla Uluslararası Enginar Festivali" kortej yürüyüşü ile başladı.

  Cumhuriyet Meydanı ile Malgaca Pazarı arasında İzmir Büyükşehir Belediye Bandosu eşliğinde gerçekleşen yürüyüşte renkli görüntüler oluştu.
   
  Ege Üniversitesi Halk Oyunları ekibinin gösterileriyle devam eden festivalin açılış törenine Ege Ordu ve Garnizon Komutanı Galip Mendi, İzmir milletvekilleri Mustafa Moroğlu, Prof. Dr. Hülya Güven ve Alaattin Yüksel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen, ilçe belediye başkanları ve Urlalılar ile yerli ve yabancı çok sayıda konuk katıldı.
   
  YARIMADA İÇİN REHBER GELİYOR
  Festivalin açılış konuşmasını yapan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu,  yerelde kalkınma hedefi ile belirledikleri yol haritasını 11 yıldır uyguladıklarını söyledi.  6 yıl önce Yarımada'nın kalkınması için Türkiye'de ilk defa İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bir yarışma düzenlediğini hatırlatan Başkan Kocaoğlu, "15 bilim insanı ve İZKA ile birlikte ihtiyaçları tespit ettik. Öngörülen 130 projeden 10 tanesini uygulamak için kollarımızı sıvadık. Dağcılık kulüpleri ile yürüyüş rotalarını, bisiklet kulüpleriyle bisiklet rotalarını, arkeologlarla tarih rotasını, düzenleyeceğimiz festivalleri belirledik. Bir ay içerisinde Yarımada Rehberi hazır olacak. Eline bu rehberi alan ya da internetten takip eden, Yarımada'da yürümek istiyorsa yürüyecek, köy pazarlarında alışveriş yapmak istiyorsa yapacak, festival varsa ona katılacak. Bir odalı pansiyondan, üç odalı pansiyona kadar her ev pansiyon olacak;  konuk ağırlayacak.  Organik tarımı,  organik köyü,  iyi tarımı destekliyoruz.  Keçi isteyene keçi,  koyun isteyene koyun,   mandıra isteyene mandıra, bütün kooperatifler vasıtasıyla bunları tek tek yerine getireceğiz" diye konuştu.
   
  İzmir'in dünya gurme kentler ağına üye olduğunu da hatırlatan Başkan Kocaoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü: "İzmir 4 milyon 150 bin İzmirli ile her konuda ayağa kalkıyor. İzmir gelişiyor. İzmir doğasını, yaşam tarzını, kültürünü bozmadan kendi gücüyle, kendi olanaklarıyla ayağa kalkıyor. Alaçatı'da ot,  Germiyan'da ekmek,  Nohutalan'da kavun,  Seferihisar'da mandalina festivalleri düzenleyeceğiz. Yarımada'da önce hafta sonları canlanacak; turizmi daha sonra 12 aya yayacağız Bu festival de, Yarımada Stratejik Planı doğrultusunda hayata geçirdiğimiz bir festivaldir. Emeği geçenler teşekkür ediyorum. Büyükşehir Belediyesi tüm birimleriyle, belediye başkanlarımız, üniversitelerimiz ile Urlalılarla birlikte kalkınma yolunca emin adımlarla ilerlemeye devam ediyor."
   
  "URLALI TOPRAĞINI SATMASIN"
  Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar ise bu festivalle kentin dokusuna yakışır güçlü mutfağını gözler önüne sermek istediklerini belirterek, "Belediye başkanlığı görevine başladığımda en büyük şansım İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu'nun Yarımada'nın hazırladığı stratejik plandı. Biz onun en büyük ayaklarından birini hayata geçiriyoruz. İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarım Daire Başkanlığı ile birlikte çiftçimizin her zaman yanındayız. Bizim amacımız, annelerimizden öğrendiklerimize torunlarımıza bozmadan anlatmak.  Biz Urlalı toprağını satmasın,  enginar tarlalarına villalar inşa edilmesin,  bizim toprağımız biz de kalsın,  üreticimiz kendi tarlasında bekçilik yapmasın,  çocuklarımız sağlıklı gıdalar tüketsin istiyoruz" diye konuştu.
   
  Urla Kaymakamı Murat Sefa Demiryürek, festivalin ilçeye büyük bir zenginlik katacağını belirterek, Urla'nın 12 ay yaşanır bir ilçe olmasını dilediklerini, festivalin bu anlamda gelenekselleştirilmesinin önemini vurguladı.
   
  İzmir Ekonomi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oğuz Esen ise festivalin belediyeler, üniversiteler ve sivil insiyatifleri bir araya getirmenin güzel bir örneği olduğunu belirtti. Konuşmaların ardından Ziraat Odası Başkanı Nurettin Kılıç ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'na Urla'nın meşhur sakız enginarını verdi.
   
  STANTLARA BÜYÜK İLGİ
  Festival süresince Urla'da yetişen sakız enginarı satışı ve  ev yapımı enginar yemekleri Malgaca Pazarı'nda kurulan stantlarda satışa sunuluyor. Enginar temalı ürün stantları ise Sanat Sokağı'nda yer alıyor. İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencileri ve blog yazarları için Fotoğraf Atölyeleri, Enginarlı Kurabiye, Enginar Temalı Tatlı Atölyesi de festival programında yer alan etkinlikler arasında.
   
  MUTFAKLAR KURULDU
  Festival süresince Urla Eski Tamirhane Binası'nda kurulan mutfaklarda enginarlı makarna yapımı, enginar yemekleri atölyesi, eğlenceli enginar tarifleri programı düzenlendi. Profesyonel ve amatör enginar yemeği yarışmasında da genç ve usta şefler ter döktü. Eski Tamirhane Binası'nda Hanzade Güngören'in Çakabey Okulları öğrencileri ile birlikte hazırladığı "Maskat Enginarlar Fotoğraf Sergisi" de açıldı. Atatürk Kültür Merkezi'nde "Enginar Temalı Yağlı Boya Resim Sergisi" açıldı. Ziraat Mühendisi Dr. Şeref Nur Özen "Doğal Enginar Ziraati" konusunda bir sunum yaparken, Fitoterapist Çağlagül Özçelik Tunç "Enginarla Gelen Güzellik" ile ilgili bilgiler verdi. Mehtap Süner Susuzlu "Bir Urla Masalı ve Edebiyat İçerisinde Enginar" konulu bir konuşma yaptı. Festival Pazar günü fotoğraf atölyeleri, enginar yemeği yapımı, yabancı şeflerin katıldığı yemek tarifleri programları, yarışmalar ve sergilerle devam etti.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim