Yarkadaş: Yerel basın çok önemlidir

 • Haber Saati : 30 Nisan 2015, Perşembe 14:52:10 - 6 Yıl önce eklendi.
Pendik’te yerel gazetecilerle bir araya gelen CHP İstanbul 1. Bölge Milletvekili adayı Gazeteci Yazar Barış Yarkadaş, yerel gazeteciliği değerlendirdi.

  Yarkadaş “Etkili gazeteciliğin yolu habercilik yapmaktan geçer. Bir çok yerel gazetenin bir çok siyasi partiye yaptığı haberlerle seçim kaybettirdiğini biliyoruz. Seçim dediğiniz sonuçta 10 oyla 20 oyla kazanılıyor. Sizin gazetenizi berberde okuyup olumsuz etkilenen kişi oy vermekten vazgeçtiğinde seçimi kaybettiniz zaten” dedi.
   
  CHP Pendik İlçe Başkanlığı tarafından düzenlenen kahvaltıda basın mensuplarıyla bir araya gelen CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş, yerel gazetelerin sıkıntılarını ve çözüm yollarına dair düşüncelerini paylaştı. CHP İstanbul Milletvelkili adayı İ. Hüseyin Yıldız, CHP Pendik İlçe Başkanı Kemal Ercan ve yönetim kurulunun da katıldığı toplantıda konuşan Yarkadaş, yerel basının önemi ve etkileri hakkında önemli açıklamalarda bulundu.
   
  Yerel gazetelerin sadece ilan ve reklam almaya yönelik bir tutum içinde olmamaları gerektiğini ifade eden Barış Yarkadaş, aynı şekilde siyasetçinin de yerel gazeteyi ilan veya reklam almaya odaklı bir çerçevede görmemesi gerektiğini belirtti.
   
  “Gazeteci gazeteciliğini, siyasetci de siyasetciliğini yapacak” diyen Yarkadaş, “Biz bu anlayışı şu şekilde kırabiliriz: Bir kere yerel gazeteler düzenli çıkacak. Siz gazetenizi bayramdan bayrama seçimden seçime çıkartırsaniz o gazeteyi kimse ciddiye almaz. Periyodu neyse o periyotta çıkartılması lazım. O kişi o gazetenin sürekliliğinin olduğunu ağırlığının olduğunu ve ciddiye alınması gerektiğini düşünecek. Bunu başardığınız takdirde zaten ilanda reklamda kendiliğinden gelir” şeklinde konuştu.
   
  Kendisinin de bir internet sitesi olduğunu ve günlük 180 bin kişinin okuduğunu söyleyen Yarkadaş, bu güne kadar kimseden ilan talebinde bulunmadığını hep teklifin karşı taraftan geldiğini vurguladı. Bunun olmasının sebebinin, sitesinin sürekliliğinin olduğunu ve haberlerle ciddi hale getirdiğinden kaynaklandığının altını çizen Yarkadaş, bunun sistemi yerleştirebilmek için büyük sıkıntılar çektiğini de ifade etti.
   
  Siyasetçilere her zaman bir gazetenin kaç sattığına değil, etkisinin ne kadar olduğuna bakmaları yönünde tavsilerede bulunduğunu hatırlatan Yarkadaş “ yerel gazete 300 satar o bölgede öyle etkili kişilere giderki o bölgenin politikasını değiştirir. Bir çok yerel gazetenin bir çok siyasi partiye yaptığı haberlerle seçim kaybettirdiğini biliyoruz. Seçim dediğiniz sonuçta 10 oyla 20 oyla kazanılıyor. Sizin gazetenizi berberde okuyup olumsuz etkilenen kişi oy vermekten vazgeçtiğinde işte seçimi kaybettiniz zaten. Sizin bir anda küçümsediğiniz önemsemediğiniz bir haber ulusal çapta başınızın belası haline gelebilir” dedi. Siyasilerin bu işleri doğal olarak bilmediklerinden dolayı küçümsediklerini söyleyen Yarkadaş “Fakat daha sonra o siyasetciler onun bedelini siyaseten çok ağır öderler” diye konuştu.
   
  Konuşmasının devamında Gazetecilerin de üzerine düşen çok görev olduğunu belirten Yarkadaş “Biz birkere şunu ortaya koyacağız; benim gazetem ciddi bir yayın organıdır. Bayramdan Bayrama, seçimden seçime çıkmaz. Bölgenin de en etkili gazetesi. Etkili gazetecilik yapmanın yolu da habercilik yapmaktan geçiyor. Parti bülteni yaparsan kimse okumaz. Ben CHP’yi destekleyen biri olarak kendi sitemi hiçbir zaman CHP’nin yayın organı haline getirmedim. Yarın da getirmeyeceğim. Yanlış yapıyorsa bir arkadaş internet gazetenin başındaki kişi onu eleştirecek. Yanlış yapmayacaksın yapıyorsan da siyaseten hesabını vereceksin. O zaman ciddiye alınıyorsun” şeklinde konuştu.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim