Yıldız’dan Siber Saldırı Uyarısı

 • Haber Saati : 29 Nisan 2015, Carşamba 15:56:16 - 6 Yıl önce eklendi.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, elektrik üretiminde önemli rolü olan akıllı şebekelerin siber saldırılara maruz kalabileceği uyarısında bulundu.

  Yıldız, "Siber saldırının arttığı bir ortamdayız. Bu ortamda akıllı şebekeler yapacağız ama ihtiyatlı, tedbirli olacağız." dedi.
   
  Taner Yıldız, 3. İstanbul Akıllı Şebekeler Kongre ve Fuarı'nın açılış törenine konuk oldu. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık'ın da katıldığı törende Yıldız, ilk olarak elektrik tüketimine değindi. Yıldız, Türkiye'nin 12 sene evvel 132 milyar kilowatt/saat olan tüketiminin 260 milyar kilowatt/saat seviyelerine geldiğini bildirdi. Yıldız, "Elektrikte alınan aşama ortada. 12 senede enerji santrali yapılmamış olsa bırakın arz fazlasını, arz güvenliğini şu an üretilen elektrik günlük 9,5 saat kesintiye neden olacaktı." ifadelerini kullandı.
   
  Elektrik faturaları ile ilgili birtakım adımlarının olacağını anlatan Yıldız, şunları kaydetti:
   
  "Tabii mahkeme kararı ile beraber bizim şeffaflaşma gayretine girdiğimiz, daha görünür hale gelme gayretine girdiğimiz faturalarda bir kısım yeniliğe gitme gereği hissedeceğiz. Çünkü dağıtım bedellerinin tarifelendirilmesi, fiyatlandırılması bir maliyet unsurudur. Yani siz müşterinize, sanayicinize elektriği Atatürk Barajı'nın dibinde satmıyorsunuz. Siz evinin ve sanayicinin kapısında, trafosunda satış yapıyorsunuz. Bu, maliyet olarak anlatamadığımız bir konu. Bu, bir havuzdur. Maliyetler havuza gelir, kar marjı hedeflemeksizin tüm maliyet unsurlarını halkının, sanayicinin lehine kullanan bir yapıdan söz ediyoruz."
   
  İlaveten akıllı şebekelerin önemini belirten Yıldız, şöyle devam etti:
   
  "Akıllı şebekeler, Türkiye'yi bir sanayi içinde turluyor, Edirne'den Kars'a 160 kere gidip geliyor. Onun için bu şebekeler mikro saniyeler mertebesinde kontrol edilmeli. Role ve kombinasyonların, korelasyonların sürati budur. Onun için akıllı şebekelerin teknik dünyada, iletişim alanında çok iyi kontrol edilmesi gerekiyor. Kontrol dediğinizde, proses dediğinizde karşınıza şifrelemeler çıkıyor, cep telefonları ve maillerde olduğu gibi. Şifreleme demek deşifrelemeyi de barındıran bir kavram. Bunu dizayn ederken birtakım hackerlar bunu dakikalar mertebesinde deşifreleme yapıyor. Siber saldırının arttığı, bilişim dünyasının ilerlediği bir ortamdayız. Bizler bunu yaparken aynı zamanda akıllı şebekeler yapacağız ama ihtiyatlı, tedbirli olacağız."
   
  AKILLI ŞEBEKE YATIRIMLARINA 5. VE 6. BÖLGE TEŞVİKLERİ
   
  Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Fikri Işık da akıllı şebekeler ile ilgili yatırımlara önem verdiklerini vurguladı. Işık, "Bu yatırımlar nerede yapılırsa yapılsın 5. bölge teşviklerinden yararlanacak. Eğer bu yatırımlar sanayi bölgelerinde yapılırsa 6. bölge teşviklerinden yararlanacak." müjdesini verdi.
   
  Işık, akıllı şebekelerin yerli ve elektrikli otomobillerin şarjında yararlanılabileceğini de dile getirdi.


Etiketler :  

Diğer Yeni Haberler
Diğer Yeni Haber Başlıkları
Bakan Arslan İzmir'e geliyor... Gündem
AK Parti İzmir İl Başkanı, gözyaşların... Politika
İzmir’de dehşet anları kamerada... Yaşam
Gerenköy'e özel... Kültür-Sanat
CHP Bornova Muhtarlarla Kahvaltıda Buluştu... Politika
CHP Konak: “Satarak Değil, Üreterek Kalk... Gündem
Karşıyaka’da 300 öğrenci ile tatbikat!... Güncel
Başkan Atila: Sizler ailemizin direğisiniz... Güncel
Kent Konseyleri'ne Gaziemir ev sahipliği yap... Politika
İzmir Gaziemir'de hurda yüklü kamyon devri... Trafik Kazaları
Cem Küçük Doğan Medya'dan kovulacakların... Medya
Gürsel Tekin: Hükümet 3 beyaza ihanet ediy... Röportaj
BUCA BELEDİYESİ’NDEN SU TASARRUFU ÇAĞRI... Yaşam
İzmir'e çamur yağdı... Çevre
Bornova’da edebiyat söyleşileri... Kültür-Sanat
Dolar ve euroda rekor... Ekonomi
Sosyal Medya' nın En Çok Paylaşılanları
ÜCRETSİZ EGE MEDYASI BÜLTEN ÜYELİĞİ

Üye olun, son dakika haberleri e-postanıza gelsin.

Adı Soyadı :
E-posta :
Üye Ol


Copyright © 2015-2015 Tüm hakları saklıdır. Egemedyasi.Com
İletişim : 0505 573 36 98 Reklam : 0232 376 67 07 E-Mail : [email protected]
Yazılım & Tasarım : Aladağ Bilişim