31 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı

Türkiye genelinde Pazar günü tüm gün boyunca sürecek sokağa çıkma kısıtlaması saat 22.00 itibarıyla başladı.

31 saat sürecek sokağa çıkma kısıtlaması başladı
05 Haziran 2021 - 22:15
Böylece genelgeye gore; tam gün sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanacağı pazar günlerinde yurttaşlar ikametlerine en yakın bakkal, market, manav, kasap, kuruyemişçi ve tatlıcılara gidip gelebilecek. İki doz aşı olan 65 yaş üstü ile 18 yaş altı için fazladan sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacak.

Cumartesi günü yasak saat 22.00'de başlamış olan engelleme, pazar gününün tamamını kapsayarak Pazartesi günü saat 05.00'te sona erecek.

Genelgeye gore; sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmakta olan süre ve günlerde ekmek üretiminin yapıldığı fırın ve/veya unlu mamul ruhsatlı işletmeler ile bu işletmelernin yalnızca ekmek satan bayileri (yalnızca ekmek ve unlu mamul satışı için) aleni olacaktır. Vatandaşlarımız ekmek ve unlu mamul ihtiyaçlarının giderilmesi ile sınırı olan olmak ve araç kullanmamak şartıyla (engelli yurttaşlarımız hariç) ikametlerine adım atma mesafesinde olan fırına gidip gelebileceklerdir.

Fırın ve unlu mamul ruhsatlı işletmelerne ilişkin ekmek dağıtım araçları ile yalnızca market ve bakkallara ekmek teknik servisi yapılabilecek, sokak aralarında mutlaka satış yapılmayacaktır.

Yabancılara yönelik sokağa çıkma yasağına dair muafiyet yalnızca gezinsel faaliyetler kapsamında geçici/kısa bir zaman için devletimizde bulunan yabancıları kapsamakta olup; ikamet izinliler, geçici koruma statüsündekiler veya global koruma müracaat ve statü sahipleri olmak üzere turistik faaliyetler kapsamı haricinde ülkemizde bulunan yabancılar sokağa çıkma kısıtlamalarına tabidirler.
Sokağa çıkma kısıtlaması uygulaması yapılacak zaman ve günlerde üretim, imalat, tedarik ve lojistik zincirlerinin aksamaması, esenlik, tarım ve orman faaliyetlerinin devamlılığının sağlanması amacı ile Ek'te belirtilen yerler ve kişiler kısıtlamadan muaf tutulacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasına yönelik tanınan muafiyetler, 14.12.2020 tarih ve 20799 sayılı Genelgemizde açıkça belirtildiği halde muafiyet nedeni ve buna bağlı halde vakit ve güzergâh ile sınırı olan olup aksi durumlar muafiyetlerin kötüye kullanımı olarak görülerek idari/adli yaptırımlara mevzu edilecektir.

Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulan işyeri/yapınak/atölye benzer biçimde yerlerde çalışan kişiler uygulanan denetlemelerde 29.04.2021 tarih ve 7705 sayılı Genelgemiz çerçevesinde e-devlet platformunda yer edinen İçişleri Bakanlığı e-müracaat sistemi üzerinden alınan "emek verme izni görev belgesini" ibraz etmek zorundadırlar.

Ancak NACE kodu eşleşme yanlışı, muafiyet kapsamındaki bir işyerinde vazife yapmasına rağmen alt işverenin muafiyet kapsamında olmaması nedeniyle görev belgesi alınamaması veya erişim hatası benzer biçimde durumlarda örneği bahse konu talimatname ekinde yer edinen ve işveren ile çalışanın beyanı/taahhüdüyle manuel doldurularak imza dibine alınan "emek harcama izni vazife belgesi formu" da denetimlerde ibraz edilebilecektir.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum