53 ülkeden DSÖ'ye cinsel istismar tepkisi

53 ülkeden DSÖ'ye cinsel istismar tepkisi geldi: Kongo'daki iddiaları araştırın

53 ülkeden DSÖ'ye cinsel istismar tepkisi
28 Mayıs 2021 - 23:38
Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) tepki gösteren 53 ülke, yayınladıkları ortak bildiri ile BM ajansının, Ebola salgını sırasında Kongo'da görev yapan DSÖ personelinin bu ülkedeki kadınlara yönelik cinsel istismar ve taciz iddialarından haberdar olduğunu ancak harekete geçmediğini bildirdi.

Euronews'in haberine göre; aralarında ABD, AB, İngiltere ve Japonya'nın da bulunduğu 53 ülke, "Dünya Sağlık Örgütü, Kongo'da vuku bulan taciz vakalarından haberdardı ama harekete geçmedi" yönündeki iddiaların ardından örgüt yönetiminden cinsel istismarı önleme konusunda "daha güçlü ve örnek liderlik" sergilemesini talep etti.

AP ajansının ay başında aktardığı bir haberde, BM ajansının iç yazışmalarında DSÖ yönetiminin 2019'da Demokratik Kongo Cumhuriyeti'ndeki cinsel istismar iddialarından haberdar olduğunun anlaşıldığı yer almıştı.

Diğer ajanslarda da, Kongo'da baş gösteren Ebola salgını sırasında bu ülkeye gönderilen DSÖ ve sağlık alanında faaliyet gösteren diğer kuruluşların erkek personelinin en az 50 Kongolu kadını taciz ettiği yer almıştı.

Ayrıca erkek personelin kendileriyle cinsel birlikteliği reddeden kadın çalışanların iş akdini feshetmekle tehdit ettikleri ortaya çıkmıştı.

Ortak bildiriyi yönetime sunan Kanada'nın DSÖ Temsilcisi Büyükelçi Leslie Norton, "Yaklaşımın tonu tepeden belirlenmeli. 53 ülke konuyla mücadelede ve Sorunun çözümünde inandırıcı sonuçlar istiyor" dedi.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum