Başkan Sandal'dan vatandaşlar çağrı

Bayraklı Belediyesi Haziran ayı olağan Meclis toplantısı, Belediye Başkanı Serdar Sandal başkanlığında gerçekleşti.

Başkan Sandal'dan vatandaşlar çağrı
02 Haziran 2021 - 11:16
Meclis gündeminde ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile TOKİ tarafından yürütülen Yağcılar Apartmanı inşaatında yer alan hasarlı kolon görüntüleri ile hasar gören evleri yapmak isteyen müteahhitlerin faaliyetleri damga vurdu.
AK Parti Grup Başkan Vekil Abdullah Aktaş, Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un ilçede yaptığı ziyaretlere ilişkin olarak yaptığı açıklamada “Geçtiğimiz hafta Bakanımız Murat Kurum deprem bölgesini gezdi. Orada açıklamalarda bulundu. 7 bölgenin inşaatı devam ediyor. Eylül ayının sonlarına doğru hak sahiplerine teslim edilecek. Bakanımız rezerv alanları ile ilgili de müjde verdi. Rezerv alanlarının olduğu alan 360 metrekareli bir Millet Bahçesi yapılacak. Yatırımlar 543 Milyon TL’yi buluyor. Toplam yatırım ise 2 milyon 200 binlik bir yatırım yapılacak. Deprem de evleri hasar gören bina sahibi vatandaşlara yeni evleri teslim edilir” dedi.
Depremzedeler uygun faizli kredi verilmesi çağrısı yenileyen Sandal, “Deprem meselesi siyasi üstü bir kavram. Bunları siyasetin bir parçasını bulaştırırsanız zararını vatandaş görür. Emeği geçen herkese şükranlarımızı sunuyoruz. Bu süreçte Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız ve Bayraklı Belediyesi uyumunda vatandaşın problemi daha kısa sürede çözülür. Sebebi ise bu eş güdümlü çalışma. Biz rezerv alanda yer istiyoruz. Olumlu bakılıyor. İnşallah bir an önce olur biter. Söz konusu projeler gözle görülür durumda ilerlemiş durumda. Tüm siyasi partilerden bir isteğimiz var. Kredi meselesini yumuşatmamız lazım. Faiz oranını sıfır diye talep ettik ama 0,30, 0,40 gibi 2 yıl ödemesiz vatandaşın altından kalkabileceği bir şekilde olsun. Ana problem kredi çünkü. 200 bin liralık kısmı veriliyor. Bu vatandaşın kaldırabileceği bir yük gibi görünmüyor. 200’ün dışında rakamlar 1,5 civarında. Kamuya yük olmadan bir an öce konutlarına çıkmış olacaklar. Tüm arkadaşlarımızı bu sürece destek olmasını bekliyoruz. Bir an önce ilçe dışında olan komşularımızı ilçemizde görmek istiyoruz. Kimseyi zan altında bırakmıyorum. Herkes bu işe nasıl katkı veririm derdinde” dedi.
KOLON TARTIŞMASI
CHP’li Meclis Üyesi Gökhan Kafalı ise TOKİ tarafından yıkılan Yağcılar Apartmanı’nın yerinme yapılan inşaat kolonların sorunlu olarak sosyal medyaya yansıdığını belirterek “AK Parti grubuna soruyorum. Sayın Bakan dolaşırken Kızılay Merkezi’nin yanında yapılan binayı ziyaret etti mi? İnşaat kalitesinin yetersiz olduğu, bazı kolonların patlamış olduğuna dair fotoğraflar var. Ne düşüyorlar merak ediyoruz. Tüm hakları hazineye devredilen vatandaşlar hakkında ne düşünüyorlar? Şimdi 10 sene sonra TOKİ’nin yaptığı kalitesiz yaptığı konutlar yüzünden kentsel dönüşümü tekrar konuşmayalım burada” şeklinde konuştu.
AK Parti Grup Başkan Vekili Aktaş, Kafalı’nın sözlerine tepki göstererek, “Ayarlayalım gidelim Başkanımla beraber. Şunu yapmayın lütfen. Çok merak ediyorsanız beraber gider bakarız. Gözünüzün gördüğüne inanacaksınız” ifadelerini kullandı. 
SANDAL: POLEMİK MALZEMESİ YAPMAYA GEREK YOK
Meclis dışına tartışılmaması konusunda uyaran Başkan Sandal, “Söz konusu alana bende gittim. O fotoğraflar da bir sıkıntı olabilir. Bunu burada polemik malzemesi yapmaya gerek yok. Özellikle de deprem konusunda. Diğer alanlarda tartışalım ama deprem noktasında tüm arkadaşlardan rica ediyorum. Bakanlık bizimle sıkıntı yaşayabilir, biz onlarla sıkıntı yaşayabiliriz ama şu ana kadar her şeyi istişare altında çözdük. Bu konuyu meclisin gündeminde çıkaralım. Söz konusu hazine devri mevzuat gereği yapılan bir şey” dedi.
AKTAŞ: İNŞAATLARIN KALİTESİZ OLDUĞUNU NEREDEN ÇIKARDINIZ?
Aktaş ise; “Bakanımız defalarca açıkladı. Hakların hazineye devri ile ilgili 3 toplantının hepsinde de açıkladı. Bu devirler kanunlar çerçevesinde yapılıyor. İşlemlerin hızlı yapılması için yapılıyor.  Hak sahiplerine geri verilecek. Ayrıca siz inşaatların kalitesiz olduğunu nereden çıkardınız?”diyerek tepkisini bir kere daha dile getirdi.
GERÇEĞİ SÖYLEMEK POPÜLİZMİ?
AK Partili Meclis Üyesi Özgür Hızal CHP grubunun meseleyi siyasallaştırdığını söyleyerek, “Siz hafta içinde bir görüşme yaptınız. Bir banka yetkilileri ile. Bunun üzerine faiz oranları hakkında açıklamalarda bulundunuz. Normalde devletimizin yasalar çerçevesinde 200 bin TL’ye kadar destek verdiğini, faiz noktasında destek verdiğini biliyorsunuz. Bu söylemler popülist söylemler.
Sandal Hızal’ın popülist söylemine, “Gerçeği söylemek popülizmi mi? İnsaf ya. Gereksiz bir meseleye girmiş oluyorsunuz” dedi.
HIZAL: BU ŞEHİRDE 25 BİNLİK PLANLAR YOK
Hızal ise sözlerine şöyle devam etti: “İzmir’in en temel sorunu kentsel dönüşüm. Çarpık yapılaşma. Deprem olur, trafik olur, şehir kokar, sel basar hep kentsel dönüşüm dersiniz. Lokomotif görevi görmesi gereken kurum kim? Yerel idareler. İzmir Büyükşehir Belediyesi ve ilçe belediyeler. Her şeyden önce kentsel dönüşüm dediğimiz ciddi manada şehirlerin dönüşümünde bahsediyoruz. En başta planlamayı yapması gerekir. Bu şehirde 25 binlik planlar yok. Bayraklı Belediyesi daha 12 yılda yapması gereken planları yapamamış. Adalet Mahallesinde planlar yok. Tepekule’de yok. Sayın başkan yok. Gökhan Bey kendince bir bilgi verdi. Bende Bayraklılara bilgi veriyorum. Bu şehirde planlar ile ilgili sorunlar var. Kentsel dönüşümde İzmir Büyükşehir Belediyesi yapması gereken yerel idarelerin yapması gereken toplam dönüşüm miktarı 30 bin. 10 yıl önce yetkiyi almış yerel idareler. 10 yılda 574 bağımsız bölüm yapılmış. Vatandaşlarla anlaşıyor demişsiniz. Ama anlaştığınız sayı. 10 yıldır Büyükşehir Belediyesi’nde kalan Fuat Edip Baskı dönüşüm alanı Bayraklı Belediyesi’ne devrildi.  10 yılda Büyükşehir Belediyesi’nin i yapamadığını bayraklı belediyesi nasıl yapacak göreceğiz. 3 ayda binaların yapıldığını göreceksiniz. Sonra magazinsel fotoğraflarla vatandaşı etkileyeceksiniz. Önce o odaların açtığı ve açacağı davarla karşı çıkın. 4 parti olmak üzere Büyükşehir’de oturduk çalışma  yaptık. K planları belirledik, vatandaşın geçmişten kaybedilen haklarını kazanmaları için çalışma yaptık. Çok da güzel oldu. Şimdi bütün bu çalışmaların üzerine birileri çıkıp popülizm yapmak adına dava açacak, bütün Bayraklıları konut hakkını işgal edecek. Onu eleştirmeyeceksin, bir magazinsel fotoğraf üzerinden eleştiri yapacaksın. Bin tane bağımsız bölümün orada ne kadar hızlıca ilerlediğini hepimiz görüyoruz. Ağır, orta hasarlı bile şu anda insanlar tabutlarda yaşıyor. Bunu hepiniz biliyorsunuz”
SANDAL: EVLERİNİZİ SATMAYIN!
Başkan Sandal ise Hızal’ın konuşmasının ardından yaptığı açıklamada vatandaşlara uyarıda bulundu. Sandal açıklamasında “Bütün Türkiye’nin yüzde 60’ı dediğiniz ölçekte bunu sadece CHP’li olan yerlerde söylemek ne kadar doğru. Bunu tartışmanın Bayraklılı vatandaşlara katkısı yok. Adalet Mahallesi planlar yapıldı. İtirazlar var. yeninde revizyon planlarını yeniliyoruz. Kentsel dönüşüm ile ilgili yapılan işlemle bir şekilde uzlaşı ile sonlandırılmamış. Kilitlenmiş bir mesele. Birileri diyebilir, siyaseten risk getirir diye. Getirirse de getirir. Sorumluluğu biz alacağız. Nasıl iş yaptığımızı göstereceğiz. Çağrımızı yineliyoruz. Vatandaşlar evlerini satmasın. Müteahhitler vatandaşın mağduriyetinden yararlanıyor. Bir müteahhit elinde çantayla dolaşıyor. Banka ile de görüştük. Şirketlerimizle mimarlarımızla vatandaşlarımızın taleplerini bir önce çözmek için üzerimize düşeni yapacağız. Bize 5 aylık verilen süreyi 5 günde tamamlayıp planları teslim eden bir meclisiz. Bize saygı duymuyorsanız, bari bürokrat arkadaşlarımıza saygı duyun. Kentsel dönüşüm meselesinde de sona geldik” diye konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum