Başkan Soyer'den 'müsilaj' açıklaması: Felaket İzmir'den uzak!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Marmara Denizi'ni tehdit eden ve Ege Denizi için korkulan deniz salyası hakkında BASİFED toplantısında açıklama yaptı.

Başkan Soyer'den 'müsilaj' açıklaması: Felaket İzmir'den uzak!
09 Haziran 2021 - 10:21
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Batı Anadolu Sanayici ve İş İnsanları Dernekleri Federasyonu'nun (BASİFED) toplantısına katıldı. Başkan Soyer bugünlerde gündemdeki deniz salyasından (müsilaj) İzmir trafiğine pek oldukça konuyla alakalı üyelerin sorularını yanıtladı. Deniz salyası mevzusunda açıklamalar yapan Başkan Tunç Soyer, müsilaj konusu gündeme geldiği anda farklı üniversitelerdeki bilim insanlarından rapor istediğini, çok sıkı bir inceleme başlattıklarını söylemiş oldu.

İlk verilerin İzmir için yüreklere su serptiğini belirten Başkan Soyer, "Denizlere verilen arıtma sularının ileri biyolojik arıtma tesislerinden çıkması halinde denizin ekolojik dengesinin etkilenmediğini, negatif bir tablo olma ihtimali olmadığı aktarıldı bizlere. Narlıdere ve Çiğli'de ileri biyolojik arıtma tesislerimiz var, arıtılan suyun körfezin kirlenmesine etki etmediği kararı ortaya çıktı. İzmir ileri biyolojik arıtmada Türkiye lideri. Bizim bir yandan körfezin temizlenmesi ile alakalı devam ettirdiğimiz yağmur suyu-kirli su ayrıştırma kanalları yapım işi devam ediyor. Her yapılan kilometre, kanal, yağmur suyu ve kirli su arıtma kanalının ayrıştırılması körfezin temizlenmesine hizmet ediyor. Marmara şeklinde kapalı deniz değil. Doğal olarak devam eden sirkülasyon var. Biz kirletmediğimiz sürece doğanın kendini yenilemesi, sirkülasyonun temizlemesi artıyor. Biz ilk kez Güzelbahçe'de Mavi Bayrak aldık. Torpille, eşle dostla alınan bir şey değil, global standart. Biz bunu körfezin içine çekmeye devam edeceğiz. Biz temizlemeye devam ettikçe, kirlenmesinin önünü kestikçe bu bela, yıkım bizden uzak kalacak. İçiniz ferah olsun, ilk aktarılan ilmi veriler bu felaketin bizlerden uzak bulunduğunu gösteriyor. Tabi ki gevşemeyeceğiz” dedi.

Lastik tekerlekten sıyrılalım
İzmir'de 17 günlük kapanmanın peşinden ana arterlerdeki vasıta sayısının geride bıraktığımız senenin aynı dönemine gore % 111 arttığına dikkati çeken Başkan Soyer; hafif raylı sistem, metro ve deniz ulaşımının daha fazla kullanılması gerektiğini belirtti. Bisiklet ve yaya ulaşımını da artırmaya çalıştıklarını belirten Soyer, “Lastik tekerleklilerden olası olduğu kadar sıyrılıp, oldukca daha yoğun bir halde metro, hafif raylı sistem, deniz ve bisiklet ulaşımını özendirmek, trafiğin yükünü buralara kaydırmak mecburiyetindeyiz” dedi. En az 3 yeni metro güzergahı için çalıştıklarını dile getiren Başkan Tunç Soyer, feribot kullanımındaki yükselişe de dikkat çekti.

Kolaylaştırıcı olmaya hazırız
İkinci çevreyolu mevzusuna da değinen Soyer, “Bakanlığın gündeminde olan ikinci çevreyolu projesinde bakanlık bir adım atmıyor. Bizim başka çözümlerimiz bulunmasına karşın, bugünün şartlarında çevreyolu ile alakalı biz de kolaylaştırıcı olmaya hazırız. Bu mevzu da belki de STK'ların bakanlık nezdinde yapacağı girişimlerin önemi olacaktır. Bunu talep etmeye başladıktan sonra hükümetin de girişimi olacağını düşünüyorum” dedi.

Sihirli sopa yok
Trafik sıkıntısı için yeni çözümler ürettiklerini belirten Soyer, “Şu anda İzmir ilinin en büyük sıkıntısının trafik olduğunu biliyoruz. Kolaylaştırmaya çalışmaktayız. Ama elimizde bir sihirli değnek olmadığını da takdirlerinize sunuyorum. Önerileri dinlemeye, fikirleri almaya hazırız. Uzman personelimizle emek harcamayı en öncelikle devam ettiriyoruz” dedi. Alsancak'ta yapılması planlanan altgeçit için 1 milyar benzer biçimde yüksek bir maliyet çıktığını dile getiren Soyer, projeden vazgeçemeyeceklerini, yeni arter aradıklarını belirtti. İnciraltı'nda yapılacak altgeçit projesinin de Şehir Plancıları Odası'nın açmış olduğu dava neticesinde rafa kalktığını söyledi.

Mahkeme kararı var
Geçmiş dönemlerde İzmir ilinin gündemine gelen, Üçkuyular ile Bostanlı arasını bağlayacak proje ile alakalı da konuşan Soyer, “Taraftar olmak, karşı olmanın ötesinde mahkeme sonucu var. O sebeple yapılamaz durumda. Biz 6. Feribotun alım sürecini başlattık. Çok daha yoğun sıklıkta feribotları çalıştırıyor olacağız” dedi.

380 milyonluk alım
Halkın Bakkalı ile alakalı bilgilendirmelerde bulunan Başkan Soyer, dükkan sayısını 20'ye çıkarmak istediklerini söyledi. “Başka Bir Tarım Mümkün” vizyonu ile alakalı açıklamalarda bulunan Soyer, kuraklık ve yoksullukla mücadele ettiklerini kaydetti. Soyer, “Geçen yıl 144 milyon liralık alım yapmışız. Bu sene ve gelecek yıl 380 milyona çıkaracağız alım garantisini. Üreticimizin daha oldukca üretmesini, ürettiğini satmasını olanaklı hale getireceğiz” dedi.

Pandemi hemen sonra trafiğin tüm kentlerde artış gösterdiğine dikkati çeken İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, trafiğin yoğun olduğu bölgeler de yapacakları geçici ve kalıcı emekleri anlattı. BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı ise, “Başka Bir Tarım Mümkün” felsefesinin önemine vurgu yaparak “Çok mühim bir kentsel sorun olan merkezin yoğunlaşmasını da engelliyorsunuz, çiftçinin ve köylünün yerinde kalmasıyla. Bu yalnızca domates biber meselesi değil, kentleşme hakkındaki çok mühim çözüm olarak görüyorum” ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum