Başkan Soyer Karaburun'daki tarihi projeleri anlattı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, haftanın ilk gününe dün Yarımada'da doğal güzellikleriyle ön plana çıkan Karaburun'da başladı.

Başkan Soyer Karaburun'daki tarihi projeleri anlattı
01 Haziran 2021 - 09:23
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, kırsal bölgelerin doğru kalkınma modelleriyle gelişmesine yönelik havza bazlı başlattığı çalışmalar sürüyor.

Bu kapsamda geçen hafta Urla'da Büyükşehir Belediyesi'nin yatırımlarını inceleyen Başkan Soyer, dün ise İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcılarından Ertuğrul Tugay, Suphi Şahin, Yıldız Devran, Eser Atak, İZSU Genel Müdürü Aysel Özkan, ESHOT Genel Müdürü Erhan Bey ve belediye bürokratlarıyla Karaburun'daydı.

Yurttaşlardan yatırım teşekkürü
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Büyükşehir'in yatırımlarıyla planlı şekilde kalkınan Karaburun'da esnafı ziyaret etti. Soyer'i gören ilçe esnafı yapılan hizmetlerden dolayı teşekkür etti. Soyer, muhtarlarla da bir araya gelerek onların taleplerini dinledi.

“Sizinle gurur duyuyoruz”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, daha sonra CHP Karaburun ilçe örgütünü ziyaret etti. CHP Karaburun İlçe Başkanı Erdal Subaşı, Başkan Tunç Soyer'e yaptıkları çalışmalardan dolayı teşekkür etti. Subaşı, “Sizinle gurur duyuyoruz. İlçemize birçok yatırım yaptınız. Her şey için çok teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile uyumlu şekilde çalıştıklarını söyledi. Başkan Soyer'in bugün programının tümünü Karaburun'a ayırdığını belirten Erdoğan, “Başkanımız bizler için çok şeyler yaptı. Bugün de onu aramızda, halkımızın yanında görmek çok güzel. O içimizden biri” dedi.

Büyükşehir'in yatırımlarını paylaştı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer de bugün Karaburun'da olmaktan dolayı mutluluk duyduğunu ifade etti. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin Karaburun'a tarihinde olmadığı kadar büyük yatırımlar yaptıklarını söyleyen Tunç Soyer, “İlçeye son iki yılda 162 milyon liralık yatırım yaptık ve yatırımlarımız sürüyor. Bizim hizmetten başka bir derdimiz yok. Daha fazla hizmet üretmek zorundayız. Faydalı işler yapmak zorundayız” dedi.

“Alın terinin hakkı ödenmez”
Törende konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “Çok anlamlı buluşma. Bizler 'Köylü milletin efendisidir' diyen Ata'nın torunlarıyız ve gerçekten köylüyü milletin efendisi yapmak için canla başla çalışmaya devam edeceğiz. Üreten sizsiniz, bu bereketli toprakların nimetlerini yemek de sizin hakkınız. Bunu başarabilmek için elimizden ne geliyorsa yapmaya devam edeceğiz. Hiç birinizin hakkı ödenmez. Emeğin, alın terinin hakkı ödenmez. Biz bunun bilinciyle köylümüze, üreticimize sahip çıkmaya devam edeceğiz. Çünkü biliyoruz; içine düştüğümüz bu krizler, ekonomik sıkıntıların hiç biri kader değil. Başka bir tarım mümkün” diye konuştu.

“Üreticiye katma değer sağlayacak”
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan da yavruların büyüyerek yeniden ilçeye döndüğünü söyledi. Erdoğan, “Oğlaklar büyüdü ve bugün yeni sahipleri ile buluştular. Kimisi kesilecek dedi. Yanlış bilgilendirmeler oldu. Ama yavrular büyüyerek bölgeye geri döndüler. Üretici kadınlarımızın elinde hak ettikleri değeri bulacaklarına, onlara bir katma değer sağlayacağına inanıyorum” dedi.

Programda, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İzmir Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mustafa Özuslu, Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer ile Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan'ın çektiği kuraların ardından, keçiler yeni sahiplerini buldu. Eğlenhoca köyündeki 9 üretici kadına, 19 keçi dağıtımı yapıldı.

Başkan Soyer daha sonra Kösedere, Enecik ve Eğlenhoca köyünde inceleme yaptı. Konteynerde kalan depremzedeleri dinledi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Karaburun'da sağlıklı ve kesintisiz su sağlamanın yanı sıra güçlü altyapı için de çalışan İZSU Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen tarihi nitelikteki projeleri ilçe halkına anlattı. Başkan Soyer, Mordoğan’daki açık hava toplantısında 121 milyon liralık yatırım kapsamında yapımı tamamlanan, devam eden ve projelendirilen İZSU çalışmalarını tek tek açıkladı.Verilen sözler yerine getiriliyor
Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan,  konuşmasında büyük bir mutluluk yaşadığını belirterek şunları dile getirdi: “İki yıl önce seçimlerde yola çıktığımızda alt yapımızı biran önce yenilemenin sözünü verdik. İZSU ve İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin desteğiyle verdiğimiz sözleri yerine getirmenin gururunu yaşıyoruz. Desteğini her zaman yanımda hissettiğim Sayın Tunç Soyer'e ve bürokratlarına teşekkür ediyorum” dedi.

“100 km kanal, 13 kilometrelik yağmur suyu hattının imalatını bitirdik”
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ise Karaburun'a hak ettiği hizmeti verdiklerini ve son 2 yılda 121 milyon liralık yatırımla ilçenin su ile altyapı sorunlarını çözüme kavuşturmanın gururunu yaşadıklarını belirtti. 65 milyon liralık yatırımla yeni bir kanalizasyon şebekesinin yapımını tamamladıklarını, bunu da işletmeye aldıklarını ifade eden Başkan Tunç Soyer, “Böylece Mordoğan’da evlerdeki foseptik sistemini devre dışı bırakarak bölgemize hizmet veriyoruz. Yeni kanalizasyon şebekesi; Mordoğan merkez, Ardıç, Çatalkaya, Yenicepınar ve Eski Mordoğan köyünü de kapsayacak şekilde geniş bir alana hizmet sunacak. Devam eden çalışmalarımız kapsamında yaklaşık 100 kilometrelik kanalizasyon, 13 kilometrelik yağmur suyu hattının imalatını bitirdik” dedi.

“Yeni içme suyu iletim hatlarını faaliyete sunduk”
Karaburun'da yurttaşların sağlıklı ve kesintisiz içme suyuna ulaşımını sağlamak amacıyla Mordoğan Göleti İçme Suyu Arıtma Tesisi’nin yapımını da tamamladıklarını açıklayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, şunları söyledi: “18 milyon liranın üzerinde bir yatırımla gerçekleştirdiğimiz içme suyu arıtma tesisi ve yeni içme suyu iletim hatlarını, geçtiğimiz günlerde faaliyete sunduk. İZSU, iklim krizinin etkileriyle artan kuraklığa karşı, vatandaşlarımızın su ihtiyaçlarını karşılamak adına alternatif su arayışlarına da devam ediyor. Bu kapsamda Mordoğan Merkez, Yayla ve Saip mahallelerinde toplamda 3 adet yeni su kuyusu açtık. Böylece, ilçemizdeki ihtiyaçlara cevap verebilecek yüksek miktarda su sağlayan ilave su kaynağı sağlamış olduk. Ancak bununla da yetinmiyoruz. İlçemizde, yaz aylarında artan su ihtiyacını karşılamak için 5 yeni su kuyusu daha açacağız. Yeni su kaynaklarının ilçemize kazandırılması için 500 bin liralık yatırım yapılıyor.”“İçme suyu arıtma tesisi inşaatı tamamlandı”
Yine Karaburun'da toplamda 70 kilometre uzunluğunda atıksu ve 10 kilometrelik yağmur suyu şebekesi projesinin hazırlandığını kaydeden Başkan Soyer, yapılması planlanan atıksu ve yağmur suyu hatlarının, yeni yapılacak olan proje çalışmaları devam eden Karaburun Atıksu Arıtma Tesisi’ne bağlanacağını söyledi. Soyer, konuşmasını şu sözlerle tamamladı: “İZSU Genel Müdürlüğümüz tarafından her bir vatandaşımızın sağlıklı suya erişimini sağlamak, suyun kullanıldıktan sonra doğaya zarar vermeden toplanmasını, arıtılmasını ve yeniden kullanılmasını mümkün kılmak ve derelerin ekosistem temelli yönetimini sağlayarak su kalitesini yükseltmek amacıyla Karaburun ve Mordoğan’da toplam yatırım tutarı 121 milyon lira olan; 142 kilometre içme suyu hattı imalatı, 91 kilometre kanalizasyon hattı imalatı, 10 kilometre yağmur suyu hattı imalatı, 1036 litre- gün kapasiteli içme suyu arıtma tesisi inşaatı tamamlandı. 11 bin metreküp-gün kapasiteli atıksu arıtma tesisimizin inşaatı devam ediyor.”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, törenin ardından Mordoğan'da devam eden sahil düzenlemesi ile İZBETON Genel Müdürlüğü tarafından yapımı süren asfaltlama çalışmalarını inceledi. Soyer, yapımı devam eden Mordoğan Atıksu inşaatı hakkında da bilgi aldı.

 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum