Bu yaz düğün rekoru var

Düğün mekânları günde 2 etkinlik için anlaşma yaparken, e-ticarette mobilya ve beyaz eşya alışverişleri % 30 arttı.

Bu yaz düğün rekoru var
07 Haziran 2021 - 09:19
Yeni tip covid-19 (Kovid-19) döneminde uygulanmakta olan kısıtlamalarda yapılamayan düğünler evlilik hazırlığında olan çiftlerin tüm işlemlerini askıya almasına niçin olmuştu. Bu süreçte düğün salonları, züccaciyeler, gelinlikçiler, mobilyacılar ve beyaz eşyacılar benzer biçimde oldukça sayıda sektör de zor günler geçirdi.

Hürriyet gazetesinden Emre Eser'in haberine bakılırsa 1 Haziran itibarıyla bu alandaki kısıtlamaların azaltılması ise oldukca sayıda sektörde oldukça büyük bir harekete niçin oldu. Sektör temsilcileri geçen sene yapılamayan 250 bin düğünle beraber bu yaz 750 bin düğünün gerçekleşeceğini, oldukca sayıda düğün mekânında yer kalmadığını ve bir günde 2-3 düğün organizasyonunun yapılacağını söyledi.

Satışlarda büyük artış
Yasakların kalkmasıyla geçen hafta belediyelerin nikâh salonlarında oluşan evlilik sıraları kendisini online alışveriş ve mağazalarda da gösterdi. E-ticarette minik ev aletleri ve mobilya satışlarında % 30 artış yaşandı. AVM’lerin cumartesi günleri açılması ile birlikte uzun süredir satış yapamayan züccaciyeciler de çeyiz seti satışlarının katlandığını söyledi.

Kuaförlerden çiçekçilere kadar çok sayıda dükkânın haftasonu hareketliliğinin pandemi öncesine yaklaştığını belirten sektör temsilcileri kasım ayına kadar düğünlerin fazlaca büyük bir ekonomik hareketlilik yaratacağını ama pandemi öncesine göre düğün yapmanın maliyetinin % 30-40 arttığını belirtiyor.

15 Haziran’a kadar sınırı olan sayıda ve ikramsız yapılacak düğünler, 15 Haziran-1 Temmuz arasında yemekli yapılabilecek. 1 Temmuz hemen sonra ise nişan ve kına şeklinde organizasyonlar da serbest olacak. Sektör temsilcilerine nazaran piyasanın en yoğun günleri de 1 Temmuz sonrasında yaşanacak.

750 bin düğün yapılacak
Bu yaz Türkiye’de 750 bin düğün yapılmasını beklediklerini dile getiren Dugun.Com’un kurucusu Emek Kırbıyık, “Her sene evlenen 600 000 çiftten 500 bini düğün yapıyor. Geçen sene yaklaşık 250 bin çift düğününü planlayıp yapamadı. Bu yaza erteledi. Belki de en yüksek düğün rakamına bu yaz ulaşacağız. Bizim de son yedi günde günlük trafiğimiz 70 binlerden 150 binlere çıktı. Bazı mekânlarda günde birden oldukça düğün yapılacak” dedi.

Mekânlar 30 000 lira
Yemeksiz düğün organizasyonlarında mekân ücretlerinin 10 000 liradan başladığını dile getiren Kırbıyık, "İşletme sahipleri bu yıl ücretlerini % 15 dolayında arttırdı. Ancak oldukça yoğun rağbet kabul eden işletmelerde bu artış daha yüksek oldu. Yemekli düğünlerde kişi başı ücret 100 liradan başlıyor ve 400 tl'ye kadar çıkıyor. Bazı mekânlarda bu 500 Euro’yu bile buluyor. Ancak genelde Sarıyer gibi bölgelerdeki mekanlar için 30-40 000 liralık bir ücret seviyesi hakim" biçiminde konuştu.

Çiftlerin etkisi büyük
Yalnızca İstanbul’da senede 160 bin düğün yapıldığını dile getiren Kırbıyık, “Bu sayı şimdi daha da artacak. Ancak sektörün bunu rahatlıkla karşılama gücü var” ifadelerini kullandı. Düğünlerin güçlü şekilde yapılmasının gelinlikçi, çiçekçi, kuaför, fotoğrafçı, kuyumcu, mobilyacı ve perakendecileri oldukça süratli hareketlendirdiğini aktaran Kırbıyık, “Buna konaklama ve ulaşımı da eklemek gerek. Çok sayıda sektör oldukca büyük bir ivmelenme yaşıyor. Özellikle mobilya ve beyaz eşyada düğün meydana getiren çiftlerin etkisi büyük oluyor” biçiminde konuştu.

Her bölgede istek yüksek
15 aylık beklemenin arkasından fazlaca büyük bir mutlulukla açıldıklarını dile getiren İstanbul Toplantı ve Düğün Salonu İşletmeleri Odası (İSTDO) Başkanı Adem Sönmez, “TÜİK verilerine bakılırsa Türkiye’de yıllık 600 000 evlilik gerçekleşiyor. Geçen bu çiftlerin büyük bölümü düğün yapamadı. Açılma kararının arkasından fazlaca büyük bir yoğunlukla karşı karşıya kaldık. İşletmeciler ilk önceliği öncesinden evlilik sonucu alıp düğünlerini erteleyen çiftlere verdi. Ancak şu an için her bölgede oldukça büyük bir talep var. Salonlardaki doluluk payı % 80’in üzerinde” ifadelerini kullandı.

Maliyetler katlandı, düğün yapmak zorlaştı
Çiftler, düğün mekânlarına geçen senea nazaran % 15-20 daha fazla ücret ödemek mecburiyetinde kaldı fakat asıl maliyet mobilya ve beyaz eşyada görüldü. Pandemide artan hammadde maliyetleri bu iki ürün grubuna en az % 40 zam olarak yansıdı. Sektör temsilcileri küçük ev aletlerinde zammın % 70, züccaciye ürünlerinde ise % 50 olduğunu belirtiyor.

Yüzde 50'si çeyiz seti
AVM’lerin cumartesi günleri de aleni olmasının sektörü büyük seviyede hareketlendirdiğini dile getiren Züccaciyeciler Derneği Başkanı Mesut Öksüz, “Alışverişlerin uzunca bir süre ertelendiği dönemde mağazalarımız asla iş yapamadı. Zaten bizim hareketimizin % 50’si çeyiz paketlerinden oluşuyordu. Şimdi AVM’lerde eski günleri aratmayan bir hareket ile karşılaşıyoruz. Çeyiz setlerine istek gerçekten çok fazla” dedi.

E-ticarette artış yaşandı
Düğün sezonunun başlaması hem online alışverişte hem de mağazalarda kendisini gösterdi. Google üzerinden alışveriş maksadı ile yapılan ‘çeyiz seti’ aramaları haziranın ilk günlerinde son 12 ayın zirvesini görmüş oldu. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği (ETİD) Başkan Yardımcısı ve PttAVM.Com Genel Müdürü Hakan Çevikoğlu, “Düğün alışverişleri normal dönemde fazlaca daha evvelde yapılıyor fakat pandemi bu alışkanlığı birazcık etkiledi. İnsanlar belirsizlik sebebi ile beklemede kaldı. Belirsizliğin kalkması ile özellikle düğün alışverişlerinde efsun bir ivmelenme oldu. E-ticarette muhtelif ev mobilyalarının satılmasında düzgüsel dönemlere kıyasla % 30 artış var” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum