Değişen elle oynama kuralı, EURO 2020'de uygulanıyor

UEFA, Uluslararası Futbol Birliği Kurulu tarafından elle oynama kuralıyla ilgili yapılan değişikliğin EURO 2020'de uygulanacağını duyurdu.

Değişen elle oynama kuralı, EURO 2020'de uygulanıyor
06 Haziran 2021 - 21:48
Futbol Birliği Kurulu'nun değişikliğe gittiği elle oynama kuralının yeni hali EURO 2020'de uygulaması yapılacak.

12. MADDEDE DEĞİŞİKLİĞE GİDİLDİ
UEFA'nın web sitesinden yapılan yazılı açıklamada, 1 Temmuz'da yürürlüğe girecek değişikliklerin, 11 Haziran'da başlamış olacak EURO 2020'de uygulanacağı belirtildi. Futbol Oyun Kuralları'nın fauller ve suistimallerle ilgili 12. Maddesinde yapılan değişikliklerin yürürlüğe girmesiyle birlikte, oyuncunun elinin/kolunun topa her dokunuşu ihlal olmayacak.

KASITLI OLMADIĞI SÜRECE GOL GEÇERLİ
Bir oyuncunun kazara elle oynaması sonucu ekip arkadaşının gol atması yada gol pozisyonuna girmesi artık kural ihlali olarak sayılmayacak.Yapılan değişikliğe göre elle oynama kuralının ihlal edilmiş olduğu durumlar ise şöyle:"Bir oyuncu, elini/kolunu topa doğru hareket ettirerek topa elleri/kollarıyla kasıtlı olarak dokunursa, eli/koluyla doğal olmayan biçimde vücudunu büyüterek elinin/kolunun topa temas etme riskini arttırırsa, kazara bile olsa eli ile/koluyla gol atar veya eli ile/koluyla topa değdikten sonra gol atarsa, kuralı ihlal eder."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum