Devrimin kadınları Üçyol'da ölümsüzleşiyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, 1828 senesinde ekmek zammına karşı sokaklara dökülen ve tarihin ilk kadın protestosunu gerçekleştiren İzmirli bayanların anısının Üçyol’da yaşatılacağını duyurdu.

Devrimin kadınları Üçyol'da ölümsüzleşiyor
06 Haziran 2021 - 17:27
Kökeni Amazonlara uzandığı iddia edilen İzmir kadınları, 1828 yılında tarihin ilk hanım protestosunu da gerçekleştirmişlerdi.

Yapılan ekmek zammına tepki gösteren hanımefendiler, çocuklarıyla birlikte 3 gün boyunca süren protesto gösterilerinde bulunmuş ve İzmirli bayanların bu protestosu daha sonra ekmek zammı, Hasan Paşa’nın devreye girmesiyle geri alınmıştı.

Öte taraftan, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ekmek zammına karşı seslerini çıkaran İzmirli bayanların anısının Üçyol’da yaşatılacağını duyurdu. Üçyol Metro istasyonuna yapılacak olan mural çalışmasıyla devrimci bayanlar ölümsüzleşecek.

Başkan Soyer, mevzuyla ilgili yaptığı açıklmada şunları dile getirdi; “Bu toprakların tarihi İzmirli kadınların cesaretini ve enerjisini yazar. Onlar, 1828 yılında ekmek zammına karşı tarihimizin ilk hanım protestosunun kahramanlarıdır. Kadın ve demokrasi şehri İzmir ilinin gururu olan bu vaka Üçyol Metro İstasyonu'ndaki mural çalışmasıyla ölümsüzleşiyor.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum