Foça sakinşehir yolunda

Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem, Sakinşehir başvurusunda bulunan İzmir Foça’yı ziyaret etti.

Foça sakinşehir yolunda
08 Haziran 2021 - 21:18
Bülent Köstem, Foça’ya özgü doğal ürünler sunan üretim merkezlerinde ve zamanı-kültürel alanlarda incelemelerde bulundu.

Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz’ün karşıladığı Bülent Köstem’e, Foça Belediyesi Cittaslow Başvuru Koordinatörü Meclis Üyesi Hakan Barçın, Belediye Başkan Yardımcı ve Kent Konseyi Genel Sekreteri Göksel Acar, Foça Cittaslow Gönüllüsü Eren Tunga ve Foça Belediyesi’nden Arkeolog Ertan Aksoy birlikte rol aldı.

Değerlerimizi koruyarak sürdüreceğiz
Başkan Fatih Gürbüz; ‘‘Foça’mızın değerlerini koruyarak gelişebilmemiz adına büyük önem teşkil eden Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılma çalışmalarımız kapsamında Türkiye Teknik Koordinatörlüğü tarafından sonuçlandırılacak üyelik kabul dosyamız, onay için İtalya’ya gönderilecek. Cittaslow, Dünyanın tanıdığı çok ayrıcalıklı ve itibarlı bir statü. Hem kentimizi tanıtmak bununla beraber Cittaslow’un gücünden yararlanmak için Uluslararası bu birliğe dahil olmak istedik. Bizden istenilen kriterleri yakalamak amacı ile tarımsal ve kültürel politikalar geliştirip uyguluyoruz.’’dedi.

Foça’nın katılım başvurusundan çok sevinçli olduk
Foça’nın İzmir ve Türkiye’nin en güzel yerleşimlerinden biri olduğu dile getiren Cittaslow Türkiye Teknik Koordinatörü Bülent Köstem; ‘‘Foça, sırf naturel güzellikleri açısından değil kültürü ve tarihi ile de oldukca derin bir yer. Genelde pek oldukca yer için bu söyleniyor fakat bunu en oldukça karşılayan yerlerden biri Foça. O yüzden birliğimize katılım için başvurduğunda oldukca mutlu olduk. Foça’yı zaten biliyoruz. Sakin Şehir Birliğine katacağı oldukça şey var fakat birliğinde Foça’ya katacağı fazlaca şey var. Pandemi sebebiyle süreç uzadı. Aslında Foça’dan önce başvurmuş pek fazlaca şehir var, doğu illerimizde, güneyde ve kuzeyde. Oralara henüz ziyaretlerimizi gerçekleştiremedik pandemiden ötürü. Ama Foça yakınımızda olduğundan ve dosyası da hazır zaten, değerlendirme sonucu aldık. En kısa sürece dosyayı sonuçlandırıp İtalya’ya göndereceğiz.’’dedi.

Foça Belediyesi’nin 2019 Haziran ayında başladığı İtalya merkezli Uluslararası Cittaslow Birliği’ne katılma emekleri kapsamında; üyelik değerlendirme kriterleriyle ilgili olarak hazırlanan Başvuru Dosyası, 2020 Aralık ayında Foça Belediye Başkanı Fatih Gürbüz tarafından imzalanarak Cittaslow Türkiye Koordinatörü Bülent Köstem’e teslim edilmişti.

Dünya’nın 30 ülkesinden 268 şehir ve Türkiye’de 18 kent, 72 kritere sahip olarak Uluslararası alanda Cittaslow olarak tanınıyor.

Yavaş Yaşam
Yavaş yaşamak, hayattan zevk alabilmek, sevdiklerimize ve kendimize zaman ayırabilmek, hız için Dünyaya zarar vermemektir. Arkadaşlarımızla yürürken kahve içmek yerine oturmak ve onlara zaman ayırmaktır. Hayatın hızlı gidersek erken varacağımız bir varış noktası yoktur, mühim olan hayatımızı nasıl yaşadığımızdır, her geçen anın kıymetini bilmemizdir.

Kent Ruhu
Her kentin geçmişinden gelen, kentin tarihi, yerel fonksiyonları şeklinde unsurlarından oluşan bir ruhu vardır. Kent ruhu bir anda oluşturabilecek bir şey değildir fakat yanlış politikalar sonucu bu ruhu kaybetmesi bir hayli kolaydır. O topraklarda yaşamakta olan uygarlıkların, üretilen ürünlerin, söylenen şarkıların, yazılan şiirlerin, dostlukların, yaşananları birikimi olan bu ruh, bir kenti öbürlerinden ayırır. Cittaslow, kent ruhunun korunarak kalkınmasıdır.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum