İşte Boko Haram lideri Shekau'nun öldüğünü doğrulayan ses kaydı

Terör örgütü Batı Afrika Eyaleti İslam Devleti lideri Ebu Musab el-Barnawi ortaya çıkan ses kaydında, Boko Haram lideri Abubakar Shekau'nun öldüğünü doğruladı.

İşte Boko Haram lideri Shekau'nun öldüğünü doğrulayan ses kaydı
Editör: Ege Medyası
06 Haziran 2021 - 23:31 - Güncelleme: 06 Haziran 2021 - 23:41
Nijerya'nın kuzeydoğusunda bölücü terör örgütü Batı Afrika Eyaleti İslam Devleti'nin (ISWAP) iki hafta ilkin bölücü terör örgütü Boko Haram lideri Abubakar Shekau'nun üzerindeki bombayı patlatarak kendisini öldürdüğüne dair haberler çıkmıştı. Geçtiğimiz senelerde da Shekau'nun buna benzer ölüm haberleri çıkmış, Shekau yayınını yapmış olduğu videolar ile bu haberleri yalanlamıştı.

ISWAP lideri Ebu Musab el-Barnawi'ye ait olduğu öne sürülen ses kaydında, Shekau'nun ISWAP ile çıkan bir çatışma sonrası ISWAP tarafından takip edildiği ve Shekau'nun üzerindeki patlayıcıyı patlatarak, 18 Mayıs'ta kendisini öldürmüş olduğu anlatım edildi.

Ses kaydında el-Barnawi, ISWAP'ın Shekau'ya kendilerine katılmak için fırsat vermiş olduğu belirterek, "Shekau, dünyada aşağılanmaktansa öbür dünyada aşağılanmayı tercih etti ve bir patlayıcıyı patlatarak anında kendini öldürdü" dedi.

Siyasi analistler, Shekau'nun ölümünün iki bölücü terör örgütü arasındaki şiddetin sona ermesine yol açabileceğini ve ISWAP'ın Boko Haram'a bağlı teröristleri bünyesine katarak, kuzeydoğu Nijerya'daki topraklardaki hakimiyetini güçlendirebileceğini ifade etti.

Analistler ek olarak, ISWAP'ın bu gelişmeden sonra dikkatini hükümete ve orduya çevireceğini düşünüyor.Amerika, ISWAP'ın Shekau'nun başına konulan para ödülünü alamayacağını bildirmişti.

Amerika'nin terörle savaşım kapsamında Dışişleri Bakanlığı Diplomatik Güvenlik Servisi'nin yürütmüş olduğu "Adalet için Ödüller Programı" fotoğrafı toplumsal ağ hesabı üzerinden yapmış olduğu paylaşımda, Shekau'nun başına koyulan 7 000 000 dolarlık ödülü ISWAP'ın alamayacağını bildirmiş, "Hey DEAŞ'ın adamları! (Teröristin) kimliği veya yeri için armağan almaya müsait değilsiniz. Bu program böyle çalışmıyor" ifadelerine yer vermişti.

Boko Haram içerisinde 2016'da başlamış olan liderlik krizi, örgütün el-Barnawi ile Shekau içinde bölünmesine niçin olmuştu. DEAŞ tarafından da desteklenen Boko Haram kurucu lideri Muhammed Yusuf'un oğlu el-Barnawi 2016 yılında Boko Haram'dan ayrılarak ISWAP'ı kurarak başına geçmişti.


ABUJA

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum