İzmir Büyükşehir'den müjde

Akıllı kart ulaşım sisteminin tüm aşamalarının büyükşehir bünyesinde yapılmasının önü açılırken konuya ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi bir müjdeyi de paylaştı.

İzmir Büyükşehir'den müjde
29 Mayıs 2021 - 00:08 - Güncelleme: 29 Mayıs 2021 - 12:49
Alınan karar kapsamında, elektronik kart işlemleri ve ücret tarifleri gibi görevlerin koordinasyonu Ulaşım Daire Başkanlığı’na verilirken ESHOT, İZULAŞ A.Ş, METRO A.Ş, İZDENİZ A.Ş, İZBAN A.Ş, İZFAŞ A.Ş, İzmir Büyükşehir Belediyesi Mali Hizmetler Dairesi üzerinden ulaşım ile ilgili toplanan gelirlerin ise ÜNİBEL A.Ş.’ye aktarılması oy birliği ile kabul edilmişti.

Konuya ilişkin İzmir Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamada;devirle birlikte İzmirim Kart sistemine ait altyapı ve yazılım işlemlerinin belediye bünyesinde yapılmasının önünün açıldığını söyledi. Alınan kararla birlikte sistemde yaşanacak olası sorunların önüne de geçildiğini belirten Büyükşehir, maddi kayıpların da önüne geçileceğini aktarıldı.

Devin yapılmasının nedenini açıklayan Büyükşehir , “Bu bir teknoloji ve akıllı kart sistemi işi. Bu iş ESHOT’a bağlı da olsa biz bunu ihale ediyoruz. Daha önce bu konuda bir sorun yaşanmıştı. İhaleyi alan firma bütün altyapıyı alıp götürmüştü ve bir müddet kağıt bilet kullanılmak zorunda kalınmıştı. Yani iş böyle olunca birilerine mahkum kalınıyor. Dolayısıyla bizim teknoloji şirketimiz olan ÜNİBEL bünyesinde akıllı kart yazılımını biz yapacağız. ESHOT’un ÜNİBEL’e devredilmesinin sebebi de bu. Hazırlığımız bu. Belli bir süre sonra akıllı kart sisteminin altyapısını büyükşehir hazırlamış olacak ve biz de bu hizmeti birilerinden almamış olacağız” dendi.

Süreçlerin tamamen büyükşehir bünyesinde yürütülmesinin bazı avantajları olduğunu ifade eden Büyükşehir , “Artık ihale yapılırken o altyapıyı aldı gitti, bu firmaya şu kadar komisyon verildi sorunları olmayacak Çünkü o firmalar her biletten yüzde 2 civarında bir komisyon alıyorlar. Artık büyükşehir bunu alıp ÜNİBEL’e teslim edecek. Bu şekilde en azından ihale edildiğinde verilen komisyon verilmeyecek ve belediye şirketinde kalacak bu ücret. Bu şekilde İzmirlilerin yaşanacak bir takım aksaklıklar nedeniyle yaşayacakları sorunların önüne de geçilmiş olacak” denildi.

İlerleyen süreçlerde akıllı kart sistemine ilişkin müjdeli haberlerin de geleceğini ifade eden İzmir Büyükşehir belediyesi , “Eğer yapılan çalışmalar bütün sisteme entegre olacak bir şekilde çalışırsa akıllı kart sistemimizin İzmir dışında bazı illerde geçmesi çalışmalarımız da olacak” dendi.
 

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum