İzmir'de müzisyenlerden eylem

İzmir ilinin Konak ilçesine bağlı Çankaya semtindeki müzik aletleri satış mağazası işletmecileri, pandemi sebebiyle zor durumda kalan müzisyenler için sokağa indi.

İzmir'de müzisyenlerden eylem
07 Haziran 2021 - 23:45
Borçlarını ödeyemediği için bunalıma giren 2 müzisyenin intihar ettiği İzmir'de müzik aletleri satışı icra eden mağazaların sahipleri "Müzik susmasın" eylemi yapmış oldu.

Konak ilçesine bağlı Çankaya semtinde mağazalarının önüne mini bir orkestra kuran, hemde şarkıcı olan işletmeciler hükümete seslendi. "Ağlama değmez yaşam", "Fesupanallah" şarkılarıyla bildiri veren işletmecilere trafikteki araçlar korna çalarak yardımcı verirken, bazı vatandaşlar da müziğin keyfini çıkardı.

"PSİKOLOJİK ÇÖKÜNTÜ YAŞIYORLAR"
ANKA Haber Ajansı'na konuşan işletmecilerden Murat Atalık, müzisyenlerin maddi sıkıntıların bununla beraber ruhsal olarak da çöküntü yaşadığını altını çizdi.

Murat Atalık şunları dile getirdi:

"1 Haziran'dan sonraki açılma, müzik sektörünü, sahne ve tiyatroyu müspet anlamda etkilemedi. Yıllardır bizlerden alışveriş icra eden müzisyenlere destek olmak için ‘Müzik susmasın’ sloganıyla farkındalık kurmak istedik. Müzisyenlere vefa borcumuzu ödemek için böyle bu etkinliğe başladık. Her gün onlarca kişi müzik aletini satmaya getiriyor. Tellerini, aksesuarlarını değiştirmeye paraları olmadığı için borç tel istiyorlar.

Müzisyenler sahneye çıksın, konserini versin, müzik devam etsin istiyoruz. Nasıl ki öteki mekanlar, AVM'ler, kafeler ve restoranlar açıldıysa pandemi koşullarına bakılırsa konser alanları da özgür bırakılmalı. Müzik yapılır, müzisyen çalışırsa çarklar dönmeye adım atar. Müzisyenler ruhsal olarak çöküntüye uğradı. Müzik şarkıcı için deva gibidir. O ilacı bir buçuk senedir alamıyorlar."

"DEVLETTEN DESTEK ALAMADIM"
Müzisyen ve bir şirket sahibi olarak bu süreçten çok fena etkilendiğini belirten Ali Özdoğan ise şu şekilde konuştu:

"15 aydır kapalı bir işletmeye sahibim. Sigorta giderlerimiz, kiramız ve stopajımız var. Devletten bir kuruş yardım almadan bu işi çevirmeye çalışmaktayız. Ne kira, ne öteki bir bağışlama desteği aldık. Borçlarımı karşılamak için arabamı sattım. Şu an intiharın eşiğinde olmasa da çocuğuna mama alamayan, evinin kirasını ödeyemeyen, borç alacak kaynak bulamayan pek fazlaca insan var. Devletin bu insanlara haiz çıkması gerekmektedir. Eğlence piyasasının ayağa kalkabilmesi için gece 12'ye kadar engelleme olmaması gerek."

"MÜZİK SUSARSA HER ŞEY SUSAR"
Bir diğer işletmeci Burak Şenışık ise "Müzikten geçinen, sigortalı çalışamayan müzisyenlerin evlerine yiyecek götürecekleri bütçeleri kalmadı. Çocuklarına bez alacak güçleri yok. Tel alamıyorlar, enstrümanlarını satıyorlar. Toplu nakliye araçlarına 100 kişi biniyorsa ve buna izin varsa 3-5 kişilik oturulan kafelerde de müzik yayınının başlaması lazım. Müzik susarsa her şey susar" ifadelerini kullandı.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum