İzmir Menderes'te ilk karakılçık hasadı!

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in iklim krizinin beraberinde yoksullukla mücadele etmek, hem de yerel tohumlarla üretimi bir kez daha canlandırarak köylüyü kalkındırmak için başlatmış olduğu “Başka Bir Tarım Mümkün” projesi meyvelerini vermeyi devam ettiriyor.

İzmir Menderes'te ilk karakılçık hasadı!
08 Haziran 2021 - 21:07
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer'in önce Seferihisar'da, ardından İzmir genelinde uyguladığı 'Başka Bir Tarım Mümkün' projesi, kırsal kesimde üreticinin mahalli tohum ekerek toprağıyla barışmasını sağlıyor. Proje kapsamında ilk kez bu sene Menderes'te Başkan Tunç Soyer tarafından çiftçilere verilen karakılçık buğdayının hasadı yapıldı.

Develi köyündeki hasada Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer, Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar ile eşi Aslı Kayalar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Muhtarlık ve Yerel Hizmetler Dairesi Başkanı Ali Kılıç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Menderes Yerel Hizmetler Şube Koordinatörü Şakir Duman, Değirmendere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Aykut Dikmen ile Değirmendere Tarımsal Kalkınma Kooperatifi üyelerinden Ahmet Kuşçu, Mehmet Ceviz, Mehmet Candan, Mehmet Yüce, Aygün Üzümcü, Hakan Eğin, Menderes Develi Köyü Muhtarı Yaşar Garip, Menderes Ziraat Odası Başkanı Kadir Telli, Küner Köyü Muhtarı Harun İbişaydın, Değirmendere Mahalle Muhtarı Hüseyin Yıkar, Dereköy Mahalle Muhtarı İbrahim Tombul, Tekeli Fevziçakmak Mahalle Muhtarı Tezcan Akınsu, Görece Hürriyet Mahalle Muhtarı Filiz Şanşlı, Sancaklı Mahalle Muhtarı Osman Uysal ile çok sayıda yurttaş katıldı.

“Yerel tohum ekim alanlarının çoğalması lazım”
Menderes Belediye Başkanı Mustafa Kayalar, ilçede ilk defa karakılçık buğdayı hasadı yaptıklarını belirterek, bunun bölge açısından oldukça mühim olduğunu vurguladı.
Karakılçık ekim alanlarını her yıl daha da çoğaltmayı planladıklarını dile getiren Mustafa Kayalar, şunları dile getirdi: “İzmir Büyükşehir Belediyesi ile 6 köylümüze karakılçık buğdayı vermiştik. Üreticilerimiz tarlalarına ekti. Bu rakam önümüzdeki yıl 26'ya, öteki senelerde da yüzlerce kişiye ulaşacak. Yerel tohumlarımız çok önemli. Yerel tohum ekiminin çoğalması lazım. Yeniden mahalli tohumlara dönmemiz lazım. İthal tohumdan vazgeçmeliyiz. Kendimiz üretip, kendimiz satmalıyız. Menderes ve Büyükşehir Belediyesi olarak devamlı çiftçimizin yanındayız, gerekli destekleri veriyoruz.”

“Üretici açısından alternatif bir gelir kaynağı”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Şevket Meriç de mahalli tohum ekilmesi için üreticiye yardımcı verdiklerini anımsattı. Meriç, “2009 senesinde başlattığımız 'Başka Bir Tarım Mümkün' hareketinin en bariz ve kuvvetli adımlarından birisi de mahalli tohumları desteklemek. Yerel tohumlar yalnızca arazilerin ekilmesiyle ilgili değil. Aynı zamanda üreticilerin alternatif gelir elde etmelerini sağlamak amacıyla de oldukça değerli bir adım. Bunların bununla beraber iklim değişikliği sorunu yaşanıyor. Bizim böyle de savaşım etmemiz lazım. Aksi takdirde gelecek kuşaklar ekim dikim yapılan arazileri kullanamayacaklar. İklim değişikliği ve yoksullukla mücadelede mahalli tohumlar büyük öneme haiz. Köylünün ekmeğini büyütmeye yönelik kaygımız hiç bir vakit bitmeyecek. Onlar için çalışmaya, onlarla beraber mücadele etmeye devam edeceğiz” ifadelerini kullandı.

“Karakılçık iklim kriziyle mücadelede mühim”
İzmir Büyükşehir Belediyesi Menderes Yerel Hizmetler Şube Koordinatörü Şakir Duman ise suya çok fazla gereksinim duymayan karakılçık buğdayı şeklinde ziraat ürünleri yetiştirerek, iklim kriziyle savaşım edebileceklerini söyledi. Menderes Develi Köyü Muhtarı Yaşar Garip de şunları dile getirdi: “Bu sene Köy-Koop Başkanı Neptün Soyer'in de yardımıyla karakılçık buğdayı ektik. Umduğumuzdan oldukça daha iyi oldu. Gelecek sene de pek oldukca üreticimize bunu teklif edeceğiz. Karakılçık buğdayının ekim alanlarını genişletmeyi planlamaktayız. Bu tohum eski ve leziz. Verimli bir tohum. Eğer ekim alanları çoğalırsa oldukca iyi olur.”

Konuşmaların peşinden karakılçık buğdayının hasadı yapılmış oldu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum