İzmir Türkiye'nin arıtma lideri

İzmir, ileri biyolojik arıtma tesisi sayısı, arıtılan suyun toplam atık suya oranı ve kişi başına arıtılan atık su miktarında birinci oldu.

İzmir Türkiye'nin arıtma lideri
05 Haziran 2021 - 23:33 - Güncelleme: 05 Haziran 2021 - 23:36
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Belediye Atıksu İstatistikleri’ni yayımladı. Çevre İstatistikleri kapsamında iki senede bir güncellenen Belediye Atıksu İstatistikleri’ne bakılırsa İzmir, 2018’de Avrupa Birliği (AB) standartlarında arıtma yapan ileri biyolojik arıtma tesisi sayısı, arıtılan suyun toplam atık suya oranı ve şahıs başına düşen atıksu arıtma miktarında Türkiye’nin kabul edilen ili oldu. Çalışma Türkiye’deki bin 399 belediyenin atıksu arıtma verilerini barındırıyor.

İzmir AB standartlarında şahıs başına düşen atıksu arıtma miktarıyla ilk beş büyükşehir belediyesi içinde ilk sırada yer aldı. İzmir’de ileri biyolojik arıtma tesislerinde arıtılan kişi başına atık su miktarında senede 61,4 metreküpe ulaşırken, bu sayı Bursa’da 47,5, Antalya’da 35,6, İstanbul’da 35,1, Ankara’da ise 6,47 metreküp olarak kayıtlara geçti.

İzmir, AB standartlarında atıksu arıtma oranında da beş büyükşehir belediyesi içinde birinci oldu. İzmir’de arıtılan atık suyun % 97,1’i ileri biyolojik arıtma meydana getiren tesislerde arıtılırken, bu nispet Bursa’da % 83,7, Antalya’da % 40,5, İstanbul’da % 36,9 Ankara’da ise % 14,4 olarak belirlendi.

22 TESİSTE ARITILIYOR
İstatistiklere gore İzmir, AB standartlarında arıtma yapan ileri biyolojik arıtma tesisi sayısında da lider konumda. İzmir’de İZSU Genel Müdürlüğü’ne bağlı 22 biyolojik arıtma tesisi bulunuyor. İzmir’i 18 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ile Muğla, 13 ileri biyolojik atık su arıtma tesisi ile Ankara, Bursa ve Kocaeli, 12 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ile Manisa ve 10 ileri biyolojik atıksu arıtma tesisi ile İstanbul izliyor.

Cumhuriyet

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum