Karaburun Eğlenhoca meydanına kavuşuyor!

İzmir Karaburun’un en şirin köyleri arasında yer alan Eğlenhoca’da, 2019 yılı Eylül ayında yapımına başlanan, fakat AKP'nin itirazları nedeniyle yapımı duran meydan çalışması iki yıl gecikme ile bir kez daha hayata geçiyor.

Karaburun Eğlenhoca meydanına kavuşuyor!
07 Haziran 2021 - 21:59
AKP Karaburun İlçe Başkanı Adem Avcı tarafınca dile getirilen “eski mezarlığın üstüne eğlence alanı inşa edildiği”, “ölülere saygısızlık yapıldığı”, “ortaya insan iskeletlerinin saçıldığı” iddiaları, Çeşme Müze Müdürlüğü tarafından araştırılmış, meydana getirilen sondajlara ait raporlar İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu’na iletilmişti. Eğlenhoca köylüleri ve ilçedeki sivil camia örgütleri ise 11 Mart 2020 günü köy meydanında gerçekleştirdikleri eylemle projenin yarım kalmasına büyük tepki göstermiş, çalışmaların bir an evvel tamamlanmasını talep etmişlerdi.

Projenin son durumu hakkındaki bilgi veren Karaburun Belediye Başkanı İlkay Girgin Erdoğan, Eğlenhoca’nın 400 seneden fazla süredir yerleşime aleni bir köy olduğunu hatırlatarak, çalışmalara başlamadan önceden bölgenin imar planlarını fazlaca ayrıntılı şekilde incelediklerini, alanın Karaburun Belediyesi’nin 119 senelik tarihinde hiçbir vakit “mezarlık” vasfı taşımadığını belirtti.

Amaçlarının Eğlenhocalı köylülerin geçim deposu olan tarım ürünlerini satacağı, kapalı mekânı olmayan bir alan yaratmak olduğunu kaydeden Erdoğan, şu değerlendirmeyi yaptı:

“İÇKİ KARALAMASINDAN BIKTIK USANDIK!”
“Köyümüzün tek meydanı olma niteliği taşıyan ve imar planlarında pazar alanı (meydan) ve park olarak ayrılan bölge, ciddi bir taşıt yükü altındaydı ve mezarlık olması bir yana otopark olarak kullanıyordu. Bu vaziyet köyün arasında yoğun bir taşıt trafiği ve çevre kirliliği oluşturuyordu. Belediye olarak taşınmaz kültür varlığı olarak tescilli camimizin derhal yanında bulunan, gaye dışı kullanılacak olan ve fena bir görünüme sahip otopark alanının yaya amaçlı kullanıma ayrılması için projelendirdik. Alanda ek olarak kadınlarımızın el emeği ürünlerini satabilmeleri için küçük şirin standlar yapılmasını hedefledik. Yani AK Parti’li arkadaşların iddia etmiş olduğu benzer biçimde içki içip eğlenilecek bir projeyi ne düşündük ne de anlatım ettik. Karşı çıktıkları ve engellemek istedikleri her projeyi ‘içki’ iddiaları ile karalama çabalarından da bıkıp usanmış durumdayız. Projede daha fazla zaman kaybetmemek için Eğlenhoca Meydanı Çevre Düzenleme Projesi’ni revize ederek bir kez daha İzmir 1 Numaralı Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’na sunduk ve onayımızı aldık. Kurul karar metninde, cami algısının güçlendirilmesi ve eğimli olan arazide bulunan iki kot arasındaki istinat duvarının baskın unsur oluşturmaması için bir sıra ağaç dikilmesi emrediliyor. Bu kararla birlikte artık projemizin önünde hiç bir engel kalmadı. Ama meydana getirilen ihbarlar vatandaşımıza iki yıl kaybettirmiş oldu. Takdiri halkımıza bırakıyor, biz işimize bakıyoruz. İnşallah yaz ortasına kadar meydan düzenlemesi çalışmasını tamamlayarak, hemşehrilerimizin istifadesine sunacağız.”

Eğlenhoca meydanına kavuşuyor! Başkan Erdoğan dan AK Parti ye içki salvosu!

Kendisi de dâhil dahil olmak suretiyle, 31 Mart 2019 seçimleri bundan önce Eğlenhoca’yı ziyaret eden bütün adayların, köy meydanı projesini yapma sözü verdiğini hatırlatan İlkay Girgin Erdoğan, şöyle devam etti:

“Seçim bundan önce köylümüzden bana ve öteki partilerin başkan adayı arkadaşlarımıza ulaşan taleplerin başında, yarım yüzyılı aşkın süredir kullanılacak olan ve adeta tel tel dökülen bu meydan düzenlemesi geliyordu. Biz de göreve gelir gelmez projemizi hazırladık ve 2019 yılı Eylül ayında çalışmamıza başladık. Amacımız Kasım ayına kadar projeyi tamamlayarak Hurma Zeytin Festivali’ne yetiştirmekti. Bahar ve yaz aylarının yaklaşmasıyla, İzmir’den ve ülkemizin farklı illerinden çok sayıda doğa sporcusu vatandaşımız yarımadamıza geliyor. Onların en mühim yürüyüş güzergâhları arasında yer edinen Efes-Mimas rotasının duraklarından bir tanesi olan Eğlenhoca’da dinlenip soluklanacakları bir ortam yaratmayı amaçladık. Çalışmalar tamamlanınca, bugün yerinden kaldırdığımız Atatürk büstü de alanda yer alacak. Meydan çalışmasının durdurulması köylümüzü, çiftçimizi mağdur etmiş; yurttaşlarımıza geçim kaynağı fırsatı yaratma çabalarımızı baltalamıştır. Bu kararı yurttaşlarımızın takdirlerine sunuyorum.”

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum