Konak Bilim Merkezi inşaatı altı ayda bitecek

İzmir'de Konak Bilim Merkezi temeline ilk harcı koyan Başkan Batur, “Ülkenin kurtuluşu bilimden geçecek. Biz de bilimi seven kuşaklar erişmesi için burayı yapıyoruz” dedi.

Konak Bilim Merkezi inşaatı altı ayda bitecek
06 Haziran 2021 - 10:56
İzmir'de Konak Belediyesi’nin Çınarlı Rekreasyon Alanı içinde hizmete açacağı Konak Bilim Merkezi inşaatı başladı.

Zemininde jet grout uygulanarak en başından sağlam temeller üzerinde yükselmesi sağlanan yapının temeline ilk harcı Konak Belediye Başkanı Abdül Batur koydu. İnşaatın her aşamasını yakından takip eden Başkan Batur, evlatların bilimle erken yaşta tanışmaları ve bilimi sevmelerinin önemini hatırlatarak, “Ülkenin kurtuluşu bilimden geçecek. Biz de bilimi seven kuşaklar ulaşması için burayı yapıyoruz. Temele ilk harcı koyduk. Altı ayda inşaat bitecek, sekiz ay sonrasında bilim merkezi ve planetaryum gençlerimizin hizmetine girecek” ifadelerini kullandı.

Göğe açılan pencere

Özellikle çocukların yararlanacağı Konak Bilim Merkezinin inşaatı altı ay şeklinde kısa müddette tamamlanacak. 200 metrekarelik alanda yer edinen yapının üstüne kubbe şeklindeki planetaryum monte edilecek. Adeta gökyüzüne açılan bir pencere şeklinde evlatların gök cisimlerini tanımalarına imkan verecek olan planetaryum yardımıyla Konaklı minikler gök ve uzay bilimleri ile tanışacak. Öte yandan merkeze gelen çocuklar, bilimsel kaynaklara iyi mi erişileceği ve nasıl kullanılacağını öğrenirken bilimsel deneyler de yapabilecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum