Koronavirisün laboratuvar teorisi yine gündemde

Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, bugünlerde yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) 'yapma' ya da 'çakma' olabileceğini düşünenlerin sayısının oldukça arttığını söyledi. Müftüoğlu, "İtiraf edeyim bu düşünce daha doğrusu şüphe bende de var" dedi.

Koronavirisün laboratuvar teorisi yine gündemde
07 Haziran 2021 - 10:09
Prof. Dr. Osman Müftüoğlu, Hürriyet gazetesinde 'Virüs laboratuvarda mı üretildi' başlığıyla yayınlanan yazısında bu meselenin esasında covid-19 salgınının başından bu yana gündemde olduğunu belirtti.

"Bir grup biliminsanı virüsün genetik yapısına ve biraz da kötü ve değişik marifetlerine (!) bakarak yeni covid-19ün 'laboratuvar üretimi' kısaca 'çakma bir virüs' bulunduğunu ileri sürerken, bir başka öbek da 'Olmaz öyleki şey!' deyip suali cevaplamaya bile kıymet bulmuyor" diyen Müftüoğlu, "Peki, yani ne? Elimizde net ve açık bir bilgi yok. Yok ama bugünlerde bu belalı virüsün 'yapma' ya da 'çakma' olabileceğini düşünenlerin sayısı oldukça arttı. İtiraf edeyim bu düşünce daha şu demek oluyor ki kuşku bende de var" ifadesini kullandı.

Müftüoğlu, kuşkusunun sebebini şöyleki söyledi:

'Eski CDC direktörü Robert Redfield bakın ne diyor'
"CDC/HASTALIK Kontrol ve Önleme Merkezi Amerika’nin en mühim esenlik kurumlarından biri. Bu kurumun önceki başkanlarından Robert Redfield, geride bıraktığımız günlerde yapmış olduğu bir açıklamada 'Koronavirüsün laboratuvar kaynaklı olabileceğini ileri sürdüğüm için ölüm tehditleri aldım. Bu tehditler bugünlerde daha da arttı.

Daha da önemlisi bilim âleminden de adeta dışlandım' dedi. Bilindiği benzer biçimde Robert Redfield salgının başından bu yana ısrarla yeni covid-19ün 'laboratuvar yapımı' olabileceğini ileri sürüyor. Bu düşüncesini Mart 2020’de CNN’e vermiş olduğu bir röportajda da açıklamış ve bu virüsün oldukca büyük bir olasılıkla 'Üretildiği laboratuvardan kaçtığını (!)' ileri sürmüştü. Dr. Redfield bu iddiasını hâlâ kararlılıkla devam ettiriyor. Dikkate almamak yanlış olur.

Dr. Fauci de kararsız
Anthony Fauci, CDC’nin şimdiki başkanı. Uzun senelerdir, nerdeyse taa Reagan’dan bu yana ABD başkanlarına sıhhat danışmanlığı da yapıyor. Bugüne kadar çalışmakta olduğu başkanlardan yalnızca Trump’la fikirleri pek uyuşmadı. Ama o kadar kuvvetli ve güvenli ki onu -oldukca istemesine rağmen- eski başkan Trump bile görevden alamadı. Yeni başkan Biden’ın ilk işi ise Fauci’nin göreve devam edeceğini açıklamak oldu. Kısacası Dr. Fauci önemli bir erkek, önemli ve deneyimli bir biliminsanı. Fauci de salgının başından bu yana virüsün kaynağı konusunda kararsız bir tutum arasında. Ne var ki geride bıraktığımız günlerde Amerika’nin saygın gazetelerinden The Wall Street Journal’da gösterilen ve 'virüsün suni olabileceği'ni düşündüren o önemli haberden sonra Dr. Fauci’nin e-postaları da dolaşıma giriverdi.

Fauci e-posta yolu ile yaptığı yazışmalardan birinde kendine 'Virüsün Çin’in mühim biyoteknoloji bölgelerinden biri sayılan Vuhan’daki bir laboratuvardan çıkmış olma olasılığı var mı?' diye soran bir meslektaşına 'Hayır!' demek yerine yuvarlak ifadelerle yanıt veriyordu. Yine bir başka meslektaşının 'Bu virüs tasarlanmış bir virüs olabilir mi?' sorusunu da 'Sizi yakında arayacağım' diyerek geçiştirmişti. Gelişmeler, bilim çevrelerinde, Dr. Fauci’nin yeni covid-19ün Çin’deki laboratuvardan çıkmış olduğu iddiasını 'örtbas ettiği' düşüncesini güçlendirmeye devam ediyor. Peki, sonuç? Netice mi?

'Laboratuvar teorisi yeniden gündemde'
Bu belalı virüsün laboratuvarda üretildiğini ileri devam eden 'Laboratuvar teorisi' bugünlerde bir defa daha ve daha fazlaca gündeme geldi, daha oldukca ön plana çıktı. Dr. Fauci de son dönemde 'yeni covid-19ün naturel yollardan çıktığına yeteri kadar ikna olmadığını' anlatmaya başladı. Anlaşılan o ki şimdi o da bu virüsün 'yapma ve çakma bir virüs' olabileceği ihtimalini bir defa daha değerlendiriyor."

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum