Sevda Erdan Kılıç'tan deprem mağdurları açıklaması

CHP İzmir Milletvekili ve TBMM İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu Üyesi Av. Sevda Erdan Kılıç depremzedelerle ilgili açıklama yaptı.

Sevda Erdan Kılıç'tan deprem mağdurları açıklaması
07 Haziran 2021 - 08:58
CHP'li Av. Sevda Erdan Kılıç, binlerce depremzedenin 6306 sayılı kanunun elde etmiş olduğu kentsel dönüşüm kredisi olanağından faydalanmak istediğini ama bu mevzu da maddi anlamda haklı çekinceleri bulunduğunu söylemiş oldu.

Devletin "evini yık, güçlendir veya kentsel dönüşümle evini yap dediğini" dile getiren CHP Milletvekili Av. Kılıç, şunları kaydetti:

“Ancak ekonomik krizi derin bir şekilde yaşamakta olan Türkiye'de bunun pek mümkün olmadığı aşikardır. Bankalar 10 yıl vadeli kentsel dönüşüm kredisi olarak 200 000 TL veriyor ve bu krediler güncel faizlere göre verilmekte. Ekonomik krizden kaynaklı artan inşaat fiyatları sonucu, Sıfırdan bir ev yapmanın bedeli 400-450 bin liraları buluyor. Yalnızca emekli maaşı ile tek maaş ile geçinen yurttaşlar bu maliyeti nasıl karşılayacak? Geri kalan tutarı nasıl ödeyecek? Devletin kendiliğinden bu soruları sorması ona gore de bir çözüm yoluna gitmesi icap eder. Yoksa zelzele mağdurlarının bu koşullarda ev sahibi olması hayalden öteye gidemez.

Maddi imkansızlıklar ve kısa vadeli krediler sebebiyle ev yaptıramayan depremzedeler evlerini düşük fiyata satıp başka yerlerde yaşamak mecburiyetinde kaldı. Birçok zelzele mağduru da depremin üstünden 7 ay geçişine rağmen hala konteynır kentte ve yurtlarda kalmaktadır. ‘Sosyal Devlet’ ilkesi gereği deprem mağduru yurttaşlara daha uzun vadeli, düşük faizli kredi olanağı sağlanarak bu insanların bir an önceden ev sahibi yapılması icap eder. Aksi halde bu süreç daha da uzayacak ve mağduriyetler katlanarak artacaktır.”

"İZMİR DEPREMZEDELERİNİN HAKLI TALEBİ"
CHP İzmir Milletvekili Av. Sevda Erdan Kılıç, geçen aylarda kurulmuş olan İzmir Depremzedeler Dayanışma Derneği’nin iktidara yapmış olduğu çağrıyla,“İzmirli depremzedelerin düşük faizli, 3 yahut 5 yıl ertelemeli, 20 yıl gibi uzun döneme yayılmış ve maliyetler dikkate alınarak kredi olanağından yararlanmak istediklerini” bildirdiğini belirtti.

Bu insanların yıllarca DASK ödemesi yapmış olduğunı ama DASK'tan geri dönüşlerin de beklentiyi karşılamadığını vurgulayan CHP’li Av. Sevda Erdan Kılıç, “Yıkılan ve oturulamaz kararı verilen binalara tam teminat ödenmelidir. Bu istekler de depremi yaşamış, psikolojisibozulmuşve ortada kalmış depremzedeler için çok olmasa gerek. Hele ki yoksulluğun, işsizliğin tavan yaptığı, insanların pazar artıklarıyla beslenip kuru ekmeğe muhtaç kalmış olduğu, yaklaşık 25 000 000 icra dosyasının olduğu, doların 8,50'yi, Euro'nun 10 lirayı geçmiş olduğu bir ekonomi alanında!” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum