Tunç Soyer: Atalık tohumlar toprakla buluşuyor

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in kuraklığa ve yoksulluğa çare olacak “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışından doğan İzmir Tarımı stratejisi doğrultusunda havza bazında sürdürülen emekler meyvelerini vermeye başladı.

Tunç Soyer: Atalık tohumlar toprakla buluşuyor
05 Haziran 2021 - 21:51
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in “Başka Bir Tarım Mümkün” anlayışından dünyaya gelen İzmir Tarımı stratejisi doğrultusunda havza bazında kuraklık ve yoksullukla savaşım etmek için başlatılan "Atalık Yem Bitkilerini Destekleme Projesi" ilk ürününü verdi. Küçük Menderes Havzası'nda gambilya, mürdümük, saz çavdarı, kavlıca, karakılçık şeklinde iklim dostu yem bitkisi üretmek için 200 dekarlık alanda başlamış olan üretimde ilk hasat coşkusu yaşandı. Sekiköy'de 35 dekarlık alanda boy veren saz çavdarlarının ilk hasadını İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer yaptı.

Soyer, "Kuraklık ve yoksulluğa çare üretiyoruz"
"Başka Bir Tarım Mümkün" diyerek yola çıktıklarını ve bu vizyonun iki asıl amacı bulunduğunu dile getiren İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, "Biri kuraklıkla diğeri yoksullukla mücadele. İkisi de birbirine bağlı. Biz senelerce hoyrat bir şekilde kullanarak su kaynaklarımızı tükettik. Bu ülke 25 000 000 ton silajlık mısır üretti. Aynı yıl 4 000 000 ton pamuk üretti. Bu stratejik ürünlerden bu miktarlarda üretim yaparken büyükbaş hayvan yemi için onların on misli üretim yapılmış. Silajlık mısır üretmenin neticeleri ne olmuş? Bir adet silajlık mısırı büyütmek için 84 litre su tüketmişiz. Şimdi yeraltı kaynaklarını tüketen, ziraatçiyi yoksullaştıran bu olumsuz sürece umar üretiyoruz" dedi.

Karakılçık benzer biçimde zamanla yok olan saz çavdarının üretimini artıracaklarını söyleyen Başkan Soyer, şunları dile getirdi: "Şimdilik 35 dekar bir alana diktiğimiz saz çavdarından 11 ton dolayında tohumluk elde edeceğiz ve üretimi 550 dekara yayacağız. Saz çavdarı bu coğrafyada daha çok üretilsin istiyoruz. Yağmurdan başka su ihtiyacı olmayan bir bitki ama bir saman fabrikası. Ne yazık ki köylümüz yanlış tarım politikaları ile iyi tarımdan uzaklaştırıldı. Şimdi aklımızı başımıza toplayıp frene basıp gambilya, mürdümük, saz çavdarı gibi kaba yem bitkilerine tekrar dönmemiz lazım. Bugün Ödemiş'te önemli çalışmamızın mühim bir adımı daha tamamlayarak, saz çavdarının ilk hasadını gerçekleştirdik. Çok mutluyuz, oldukca heyecanlıyız. Tekrar bu toprakları atalık tohumlarla bir araya getiriyor olmaktan gurur duyuyorum".

Eriş: "Türkiye'ye misal olsun"
Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ise, "Başkanımızın ziraat politikasında istediği netice işte bu tarlada. Tarım ve hayvancılık için ülkenin gereksinim duyduğu bir çalışma. Başkanımızın bu konudaki önderliğine teşekkür ediyor ve bu projeye ev sahipliği yapmaktan büyük saadet duyuyoruz. Kuraklığın yaşandığı vatanımızda Başkanımızın bu gayreti bütün Türkiye'ye misal olsun. Başkanımız seçim döneminde bunları birer birer planlamıştı. 2 sene içinde gerçekleşti. Demek ki hedefler, düşünceler doğruymuş, netice oldukça doğru oldu" dedi.

Kimler katıldı?
Ödemiş Sekiköy'deki saz çavdarı hasadına İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ve Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in bununla beraber, Tire Belediye Başkanı Salih Atakan Duran, Beydağ Belediye Başkanı Feridun Yılmazlar ve eşi Filiz Yılmazlar, Torbalı Belediye Başkanı Mithat Tekin ve eşi Fatma Tekin, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş'in eşi Selma Eriş, İzmir Köy-Koop Birlik Başkanı Neptün Soyer, S.S Ödemiş Fidancılık Süs Bitkileri Üretim ve Pazarlama Kooperatifi Kurucu Başkanı Olgun Ballı, S.S Pirinçci Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mehmet Alpay, S.S Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Selçuk Bilgi, S.S Gereli Köyü Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Gerçek, S.S Adagüme Tarımsal Kalkınma Kooperatifi Başkanı Mustafa Turan, Gölcük Mahallesi Muhtarı Ferit Aynalı, İnönü Mahallesi Muhtarı Nihat Savuran, Kemer Mahallesi Muhtarı Mehmet Şahin, Çayır Mahallesi Muhtarı Sadettin Günay, Köseler Mahallesi Muhtarı Mehmet Uyanık, Veliler Mahallesi Muhtarı Ahmet Emirbaş ve üreticiler katıldı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, saz çavdarı hasadının arkasından S.S Bademli Fidancılık Tarımsal Kalkınma Kooperatifi'nin Alabaş mevkiinde İZKA kredisi ile kurmuş olduğu çiçek seralarını gezdi. Kooperatif Başkanı Selçuk Bilgi'den üretimle alakalı bilgi aldı.

Saz çavdarı nedir?
Anadolu'da hızla yok olmuş yerli tahıllardan birisi olan saz çavdarı gevşek ve kumlu toprakları seviyor. Aynı zamanda soğuk iklime karşı da dayanıklı. Taneleri buğdaya bakılırsa daha ince uzun, kavuzları daha dar, kılçıkları da bir fazlaca kısa. Bir nevi saman makinesi olan asla sulanmadan büyüyen saz çavdarına bu ismin verilmesinin nedeni, bir saz şeklinde iki buçuk ila üç metreye kadar uzayabilmesi. Saz çavdarlarının uzun saplarından elde edilen saman, besleyici bir hayvan yemidir. Saz çavdarının sapı hem saman hem de çatı izolasyon malzemesi olarak kullanılmaktadır. Saz çavdarı, Atalık Yem Bitkilerini Destekleme Projesi kapsamında Küçük Menderes Havzası'na geri getirilmiştir.

Üretim alanı 550 dekara çıkacak
Tohumu tükendiği için yeteri kadar üretim yapılmayan saz çavdarı İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından 2019’da Menemen’e, 2020’de Ödemiş’e taşındı. İzmir Büyükşehir Belediyesi bu atalık yem bitkisini kurtararak tüm İzmir ve Türkiye’ye yaymak, yem maliyetini düşürerek saman ithalatının önüne geçmek için çalışıyor. Bu sene İzmir’de 35 dekarda tohumluk saz çavdarı ekimi yapıldı ve neticesinde 11 ton saz çavdarı tohumu elde edilecek.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum