"Türkiye'de Özgürlüklere Yönelik Baskılar Genişleyerek Artıyor"

Freedom House, 2014'te Türkiye’yi basın özgürlüğü alanında “özgür olmayan” ülkeler listesine düşürdü. O dönem Freedom House’da raportör olarak çalışan Karin Deutsch Karlekar, son beş yılda Türkiye’deki baskıların sadece medyayla sınırlı kalmadığını, geniş bir tabana yayılarak arttığını söyledi

"Türkiye'de Özgürlüklere Yönelik Baskılar Genişleyerek Artıyor"
05 Mayıs 2021 - 01:44

Merkezi Washington’da bulunan düşünce kuruluşu Freedom House, 2014 yılında Türkiye’yi basın özgürlüğü alanında “kısmen özgür” ülkeler listesinden “özgür olmayan” ülkeler listesine düşürdü. Ankara’nın ve hükümete yakın basın kuruluşlarının tepki gösterdiği düşüş, son yedi yılda değişmedi. O dönem Freedom House’da raportör olarak çalışan Karin Deutsch Karlekar, son beş yılda Türkiye’deki baskıların sadece medyayla sınırlı kalmadığını, geniş bir tabana yayılarak arttığını söyledi.

2015’ten bu yana Uluslararası Yazarlar Birliği’ne bağlı PEN Amerika’da, Risk Altındaki İfade Özgürlüğü Programı Direktörü olarak görev yapan Karlekar, Türkiye’deki özgürlükler konusundaki görüşlerini VOA Türkçe ile paylaştı.

“İnsanlar ümitlerini kaybetmeyip mücadele ediyorlar”

Türkiye’deki baskıların her alanda daha da arttığını söyleyen Karlekar, ”Freedom House’daki son senem olan 2014 yılı sonu 2015 yılı başında Türkiye’yi listede basın özgürlüğünün kısmen olduğu ülkeler kategorisinden özgür olmayan ülkeler kategorisine düşürdük. O dönemde hem hükümet hem de Türk basını tarafından oldukça şiddetli bir şekilde eleştirildim. O zaman durum çok kötüydü ancak şimdi çok daha kötü. Darbe girişiminin ardından basın özgürlükleri konusundaki durum daha da kötüleşti. Son beş yıla baktığımız zaman özgürlüklerin çok daha kötüye gittiğini düşünüyorum. Hükümet medya dışında her türlü ifade özgürlüğüne de çok büyük baskı uyguluyor. İnsan hakları savunucuları, aktivistler, kültür üzerindeki baskılar son beş senede yoğunlaşarak arttı. Türkiye’de umutlu olduğum tek şey tüm bu hükümet baskılarına her alanda insanlar ümitlerini kaybetmeyerek mücadelelerini sürdürüyor olmaları” dedi.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum