Ukraynalı genç kadın, tedavi için İzmir'i seçti

Türk doktorlarına olan güveni nedeniyle ameliyat için İzmir'e gelen Ukraynalı Anna Sosnina, zorlu pankreas ameliyatının ardından 5 günde ayağa kalktı

Ukraynalı genç kadın, tedavi için İzmir'i seçti
05 Haziran 2021 - 23:15
Yaklaşık 7 yıldır pankreasında kist bulunan Ukraynalı Anna Sosnina, Ukrayna'da bir arkadaşının önerisi üzerine Genel Cerrah Prof. Dr. Ünal Aydın'ın İzmir'deki polikliniğine gelerek zorlu bir ameliyat geçirdi. Ameliyatın 5. Gününde ayağa kalkan Sosnina, Türkiye'deki esenlik sisteminden de övgüyle sözetti.

Genelde yurtdışı tedavileri için Almanya yahut İsrail'i tercih eden Ukraynalıların son senelerde rotası Türkiye oldu. Gelişen esenlik sistemi ve Türk doktorlarının hem yurt içinde hem yurtdışında sergilediği başarı göstermiş emekler, bu yönelimde müessir oldu.

Ukrayna'nın Odessa kentinde noterlik meydana getiren 38 yaşındaki Anna Sosnina, ortalama 7 senedir pankreasında bulunan kist ile dünyasına devam ediyordu. 10 yaşlarında bir oğlu da bulunan bayanın pankreasındaki kist giderek büyüyünce Ukrayna'daki doktorlar ameliyat olması icap ettiğini söylemiş oldu. Uzun araştırmalar kararı Avrupa ve İsrail'deki birtakım kliniklerle görüşen Sosnina, Ukrayna'da bir arkadaşının önerisi üzerine İzmir'de polikliniği bulunan Genel Cerrah Prof. Dr. Ünal Aydın ile de temasa geçti. İnternet mecralarından Prof. Dr. Aydın'ın konferanslarını da izleyen Sosnina, ameliyat olmak için Türkiye'yi tercih etti.

Oldukça ölümcül olarak kabul gören pankreas rahatsızlığı için İzmir'de operasyona alınan genç hanım, Genel Cerrah Prof. Dr. Ünal Aydın ve ekibinin ortalama 4 santimetrelik bir kesikten yaptığı başarılı ameliyat ile pankreasındaki kistten kurtularak bir kere daha sağlığına kavuştu.Ameliyatın 5. Gününde Prof. Dr. Aydın'a kontrole gelen Ukraynalı hasta, ameliyatın başarıya ulaşmış olacağına inanılmış olduğu için Türkiye'yi seçtiğini söylemiş oldu.

Ukrayna'daki bir arkadaşının önerisi üstüne Prof. Dr. Ünal Aydın ile iletişime geçtiğini özetleyen Sosnina, "Onun hastalığı da benim hastalığıma fazlaca benziyordu. Onun ameliyatı oldukça iyi geçmiş olduğu için ben de burayı tercih ettim. Artık kistten kurtuldum. İlaçları kullanmaya devam ediyorum. Şuandaki durumum oldukça iyi. Şuan ayaktayım ve gayet iyiyim" dedi.

"Herkesi tercih edemem fakat bir doktoru gözüm kapalı tercih edebilirim o da Ünal Aydın"

7 senedir pankreasında kist ile yaşamını sürdürdüğünü özetleyen Sosnina, "Son zamanlarda büyümeye başladı. Ukraynalı doktorlar ameliyat olmam icap ettiğini söylediler. Pankreas kanseri oldukça zor bir vaziyet. Bunu da atlattık. Ben oldukça tedirgindim. Daha doktoru görmeden onun konferansını izledim. Yüzde 99 kanser olmadığımı söyledi. Şuan oldukca iyim. Herkesi tercih edemem ama bir doktoru gözüm kapalı tercih edebilirim o da Ünal Aydın. Ultrason kontrolü de temiz çıktı. Ben 5. Günde ayaktayım" ifadelerini kullandı.

Türkiye'deki sıhhat sisteminin oldukca iyi bulunduğunu dile getiren Sosnina, ülkedeki sağlık sisteminin yüksek bir derecede bulunduğunu dile getirdi.

"Yaptığımız işlerin sonuçları dünyada duyulmaya başladı"
Türkiye'nin sıhhat turizmi noktasında bir çekicilik merkezi olduğunu dile getiren Genel Cerrah Prof. Dr. Ünal Aydın ise "Hem yetkin profesyonellerin olması bununla beraber altyapının gelişmiş olması bu manada tercih konusu. Özellikle bizim gibi büyük onkoloji ekipleri de yapmış oldukları başarılı ameliyatlarla ve iyi organize olmuş ekiplerle hem devletimizde bununla birlikte dünyanın başka yerlerinde büyük ameliyatlar oluşturmaya başladılar. Yaptığımız işlerin sonuçları dünyada duyulmaya başladı. Artık Ukrayna'daki bir başka hasta 'Türkiye'de Ünal Aydın ve ekibi var' diyerek bizi teklif edebiliyor" dedi.

Türkiye'de onkoloji alanında Almanya, İsrail ve Amerika'daki merkezlerle başa baş sonuçlar alındığını dile getiren Prof. Dr. Aydın, "Hatta New York'taki ünlü merkezlerle başa baş sonuçlar elde edecek büyük ekipler var. Anna da pankreasındaki kistik kitle nedeniyle kanser olabilme ihtimaliyle Ukrayna'dan bizlere geldi, geçen aylarda gelen hastalarımızın önerisiyle. Yaklaşık 4 santimetrelik bir alandan pankreası çıkararak operasyonu yaptık. Bugün ameliyatın 5. Günü ve oldukça iyi durumda" ifadelerini kullandı.

İzmir'de takım olarak iyi işler ortaya çıkardıklarını dile getiren Prof. Dr. Aydın, "Dünyanın bir fazlaca yerinden hastalarımız oluyor. Her hafta 20'ye yakın hastanın başvurusunu değerlendirip, uygun olanları Türkiye'ye çayır edip burda ameliyatlarını yapıyoruz. Hatta tedavi için İzmir'e yerleşenler bile var. Ülkemizin onkoloji alanında sağlamış olduğu bu başarı dünyada bir referans olması, özellikle kanser alanında sıhhat turizmi noktasında referans merkezi olmamızdan oldukca mutluyum. Yakın zamanda polikliniğimiz ve hastanemizle birlikte bütün dünya'ya hizmet sunmaya devam edeceğiz" biçiminde konuştu.

FACEBOOK YORUMLAR

YORUMLAR

  • 0 Yorum